REWIND HISTORY ja SEMINAR 10. veebruaril ETDM-is

ETDM

Kaunase tekstiilibiennaali näitus REWIND HISTORY ja SEMINAR
10. veebruaril 2012
 
Näitus seab küsimuse alla arusaamise tekstiilist kui jäljendamisžanrist, nagu seda on kujutatud kunstiajaloos. Kuraator Rasa Andriušytė-Žukienė ette seati raske ülesanne: organiseerida näitus, mille tehnoloogilise lahenduse (digitaalne žakaartehnoloogia) ja teema (ajalooline perspektiiv) olid ette näinud biennaali organiseerijad. Näituse loomingulise tõlgenduse lähtepunktina tõstis kuraator esile järgitegemise aspekti (mis on lahutamatu nii gobeläänide ajaloost Lääne-Euroopas 17.–20. sajandil kui ka žakaartehnoloogiast). Ta küsis tegutsevatelt tekstiilikunstnikelt, millistel leedu kunstnikel ja teostel on olnud märkimisväärne mõju nende loominguliste otsuste langetamisele või kes on niisama tähelepanuväärsed või kellest on saanud visuaalsed ikoonid. Ta tegi valiku töödest, mida tekstiilikunstnikud mainisid, ja sellest valikust kujunes nende subjektiivne nägemus Leedu kunsti ajaloost 20. ja 21. sajandil. Näitusel on tekstiili kaudu tõlgendamist leidnud järgmiste kunstnike tööd: Liudas Truikys, Viktoras Petravičius, Rimvidas Jankauskas-Kampas, Marija Teresė Rožanskaitė, Igoris Piekuras, Kazimiera Zimblytė, Sofija Veiverytė, Albertas Veščiūnas, Jonas Mekas, Eglė Velaniškytė, Aušra Andziulytė, Vilmantas Marcinkevičius, Šarūnas Sauka, Laura Garbštienė, Aleksas Andriuškevičius, Audronė Petrašiūnaitė, Pranas Griušys ja Jonas Gasiūnas. Nende pintslitõmbed, videokaadrid või gravüürid on kinni püütud lõngasõlmedesse. Keegi ei arva, et näitusel esitatud tekstiilversioonid oleks originaalide analoogid väi täpsed jäljendid. Vastupidi, me näeme reaalseid, nt värvierinevusi lõnga ja õlivärvi või videolõigu vahel, mis tingivad omakorda erinevused visuaalses reaalsuses ning eksitavad esteetilist meelt. Ideetasandile lisaks avaldub näitusel üks tahk, mida kuraator on rõhutanud oma eessõnas: see on kahekõne tööde vahel. Näitus avaldab kindlasti enim muljet leedu kunsti asjatundjatele, kes tunnetavad originaalteoste mõju ja oskavad seepärast kõrvutada kootud pilti originaaliga. Välismaiste vaatajatele mõeldes ning nende jaoks, kes külastavad näitust 2012. aastal Eestis ja Portugalis, koostatakse spetsiaalne haridusprogramm koos tantsuetendusega (koostöös Kaunase Aura Teatriga), et tutvustada Leedu strateegiad professionaalse tekstiilikunsti poole pürgimisel läbi Leedu kunstiajaloo.
 
Näituse kuraator: Rasa Andriušytė-Žukienė
Kunstnikud Monika Žaltauskaitė-Grašienė ja Daiva Zubrienė kudusid näitusel esitatud tööd firmades Audėjas (Leedu) ja Ekelund (Rootsi).
 
Teate koostas:
Virginija Vitkienė
Kaunase Tekstiilibiennaali peakorraldaja
 
 
10. veebruaril kell 11.30. Eesti Tarbekunsti- ja Disanimuuseumis
Kaunase tekstiilibiennaali 2011 näituse “REWIND HISTORY” raames
SEMINAR

11.15. Saabumine
11.30. Virginija Vitkiene, Leedu (biennaali peakorraldaja, kuraator)
”Kaunase tekstiilibiennaal: Kolmekordne vaade tekstiilidele ja kudumistehnikatele. Klassikalised tekstiilid ja žakaartehnika ning selle mõjust kaasaegsele tekstiilikunstile biennaali näituste taustal”.
12.10. Arutelu
12.15. Monika Zaltauskaite-Grasiene, Leedu (tekstiilikunstnik, õppejõud).
„Rewind History- näituse kontseptsioonist, lugudest ja tehnikatest”.
13.00. Arutelu
13.15. Seminari lõpukohv

Kell 17.00 näituse “REWIND HISTORY” avamine Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis.
Näituse avab  Leedu Vabariigi suursaadik H.E. Mr. Juozas Bernatonis.
Avamisel astuvad üles AURA tantsuteatri tantsijad (Leedu).
 
Näitus jääb avatuks 8. aprillini 2012.
 
Täname Leedu Suursaatkonda Tallinnas.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht