Rootsi lehed kiidavad eesti muinasjuturaamatut

Tiina Ervald

Äsja ilmus rootsikeelsena Andry Ervaldi muinasjuturaamat “Muinasjutud muutumistest” (“Förvandlingar: Sagor från andra sidan havet”), mis emakeeles pole veel ilmunudki. “Tõeline jutuvestja”, pealkirjastab Bohusläningen Ervaldi raamatu arvustuse. Leht märgib ära, et lugeja võib muinasjuttudes leida rohkesti allegooriat, mis puudutab ühiskondlikku korda ja ellusuhtumist. ”Üllatavate näidete, kõnekeelse kõnetamise ja siiski konksudega keeleteadliku kompositsiooni abil on läbi lehekülgede tunda, kuidas autor räägib otse kuulajaga”, jätkab leht, tõstes esile ka Ervaldi huumorimeelt, stiililist viimistletust ja ”tema tingimusteta huvi ja loomulikku austust laste vastu”.

Kiidusõnu jagub ka Västerbotten-Kurirenil arvustuses pealkirjaga “Helisevad muinasjutud”. Ajaleht märgib, et raamatu sisu on ”värskendav kontrast” paljudele tänapäevastele lasteraamatutele, sest ta viib tagasi klassikaliste muinasjuttude maailma, ühtlasi peegeldades 1980ndate muinasjutulist aega iseseisvuse eest võitlevas Eestis, mil lood valmisid. ”Mõnus hubane lobisemine loob tõelise atmosfääri – sellel jutuvestjal on jutuvestjana oma kindel koht ja ta võib endale lubada vingerdavat teekonda ja sõnavalingut, meie viitsime kuulata küll”. Västerbotten-Kurireni hinnangul on teosel ”sügav ja pikk järelkõla”. Raamatut käsitleti ka selle aasta Umeå rahvusvahelisel kirjandusfestivalil Littfest, ettekandes pealkirjaga “Muinasmaailm muutumas”.

Rootsis nii kriitikute kui publikumenu pälvinud Andry Ervald (1958-2011) oli eesti ajakirjanik ja tõlkija (tõlkis eesti keelde nt C. S. Lewise ja Roald Dahli teoseid), kes kirjutas ka ise muinasjutte ja näidendeid. Üksteist tema muinasjuttudest on koondatud kogumikku “Muinasjutud muutumistest”, mille illustreeris Kristi Burman. Rootsi keelde tõlkis muinasjutud Christo Burman. Projekti on toetanud Eesti Kultuurkapital.

Ervald on kuues eesti lastekirjanik, kelle tööd on Rootsis raamatuna ilmunud. Seeläbi kuulub ta selliste autorite ritta nagu Priit Pärn, Eno Raud, Peeter Sauer, Elar Kuus ja Agnes Tiitus. Eestis ootab Ervaldi muinasjuturaamat veel kirjastajat.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht