Saatse Muuseumis väljaarendustööd lõppenud

Rutt Riitsaar, Tea Korela

Värska vallas, Seto Talumuuseumi filiaalis Saatse Seto Muuseum on lõppenud muuseumi väljaarendustööd, mille käigus  valmis  kauaoodatud uus  püsiekspositsioon.

Disainibüroo Laika, Belka & Strelka poolt 2008 aastal valminud muuseumi sisekujundus- ja ekspositsiooniprojekti alusel  on  Saatse muuseum muutunud omapäraseks, väga huvitavaks ning mitmekülgset informatsiooni kandvaks muuseumiks Setomaal. Muuseumikogu arhailised eksponaadid on saanud tagasi oma väärilise koha uutes vitriinides ja alustel. Tekstid, fotod ja kaardid seintel annavad külastajatele põhjaliku ja huvitava ülevaate Saatse ning selle ümbruse elu-olust. Muuseumis on võimalik vaadata huvitavaid omakultuurialaseid lühifilme arhiivide kogudest ja kuulata seto leelot.

Muuseumi väljapaneku ideest lähtuvalt kasutati kujunduses Setomaale iseloomulikke   värvikombinatsioone: punane- valge- linahall. Mustrid seintel on andnud muuseumile värvilise ja setopärase koduse tunde. Erilise hubasuse annab majale Evar Riitsaare käsitsitrükitud tapeedid, mille muster on valitud ja koostatud kohalikke tekstiilimustreid järgides. Kohalikelt elanikelt ja arhiividest kogutud fotod aga annavad muuseumikülastajale võimaluse olla  piirkonna inimeste tööde ja tegemiste keskel.

Väliskülastajad saavad tutvuda ekspositsiooni temaatikaga inglise, vene, soome või läti keeles. Projekti kestel valmis kolmes keeles (eesti, inglise, vene) muuseumit tutvustav brošüür, mis annab lühiülevaate ekspositsioonist ning muuseumis toimuvast. Selleks, et EL äärel ja läbi Venemaa kulgevat teedpidi külastaja muuseumini jõuaks, paigutati mitmed suunavad  viidad. Projekti esimeses pooles korrastati muuseumi peamaja ja renoveeriti kõrvalhoone, korrastati õueala, valmisid laste mängunurk, laululava jmt.

Projekti elluviimise pearahastaja oli Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus programmist Piirkondade konkurentsivõime tugevdamine, lisaks toetasid Setomaa Arenguprogramm, Setomaa Kultuuriprogramm ja Värska vald. Projekti maksumus kujunes tänu langenud hindadele üle 0,5 miljoni krooni planeeritust odavamaks. Projekti kogumaksumuseks kujunes 4,9 miljonit krooni.

Läbi mõeldud ja koostatud on mitmed kogu muuseumikompleksi hõlmavad tegevussuunad. Juba sel suvel saab muuseumikülastaja osa uutest ja huvitavatest üritustest  muuseumi õuel. Uuenenud Saatse Seto Muuseum avab oma uksed 12. mail.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht