Setu leelo sai UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja

Ave Toots-Erelt

Setu leelo kantakse UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse, nii otsustati täna UNESCO vaimse kultuuripärandi komitee istungil Araabia Ühendemiraatides Abu Dhabis. Kultuuriminister Laine Jänes allkirjastas ja lähetas setu leelo taotlusmaterjalid möödunud aasta septembris UNESCOle.

Kultuuriminister Laine Jänese sõnul on tal kogu setu kogukonna nimel heameel, et Eesti esitatud ja põhjalikult ettevalmistatud taotluse sai UNESCO vaimse kultuuripärandi komiteelt heakskiidu nimistusse kandmiseks.
 
Kultuuriministri hinnangul on otsus esindusnimekirja kandmiseks suur tunnustus setu kogukonnale ja leelokooridele, kelles on olnud visadust säilitada oma keelelist ja kultuurilist eripära. “Ühtlasi on seda aidanud toetada ka Setumaa riiklik kultuuriprogramm ning praegu on ministeeriumis ettevalmistamisel järgmise perioodi 2010-2013 programmdokument”, lisas Jänes.
 
Eesti taotluse kokkupanekul osalesid peale ministri moodustatud komisjoniliikmete ja setu kogukonna liikmetele veel mitmed teised inimesed, kes lisaks setu leelo kirjeldusele edastasid taotlusega ka filmimaterjalid leelotraditsiooni kohta ja CD setu lauludega.
 
Setu leelo on setude traditsiooniline laulmisviis, mille osaks on nii originaalne muusika, kui kindlatele reeglitele vastav tekst ja sellise teksti loomise traditsioonilised reeglid, traditsioonilised laulmissituatsioonid, näiteks kuningriigipäevad, leelopäevad ning perekondlikud tähtpäevad.
 
2003. aastast koordineerib Setumaa kultuuriprogrammi kultuuriministeerium, koostööd tehakse selles osas ministeeriumide, maavalitsuste, kohalike omavalitsuste ning kolmanda sektoriga. 
 
UNESCO vaimse kultuuripärandi komitee 4. istung Araabia Ühendemiraatides Abu Dhabis kestab 2. oktoobrini, kus osaleb ka UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni esindaja.
 
Alates 2003. aastast on pärandi esindusnimekirjas Eesti, Läti ja Leedu laulu- ja tantsupeo traditsioon ning Kihnu Kultuuriruum.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht