Sirje Helme doktoritöö kaitsmine Kunstiteaduse instituudis

Eesti Kunstiakadeemia

Sirje Helme kaitseb doktoritööd teemal “Sõjajärgse modernismi ja avangardi probleeme Eesti kunstis”

Kolmapäeval, 23. jaanuaril kell 16.00 toimub Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse Instituudis Sirje Helme doktoritöö kaitsmine.  Helme doktoritöö teemaks on „Sõjajärgse modernismi ja avangardi probleeme Eesti kunstis“(„Problems of Post-War Modernism and Avant-garde in Estonian Art“).  Avalik kaitsmine toimub Kunstiteaduse Instituudis aadressil Suur-Kloostri 11 auditooriumis 103.  Kõik huvilised on teretulnud.

Juhendaja: em-prof Jaak Kangilaski

Eelretsensendid: dr Mari Laanemets ja dr Lolita Jablonskiene (Vilniuse Rahvusgalerii)

Oponent: dr Lolita Jablonskiene

Väitekirja peateemaks on eesti sõjajärgse kunsti kujunemine ja arenemine tingimustes, mida mõjutasid ühelt poolt poliitiline ja ideoloogiline totalitaarne süsteem ja teiselt poolt soov ning traditsioon kuuluda Lääne kultuuriruumi. Sellel kokkupuutepinnal tekkinud esteetilised arusaamad ning ideoloogilised konfrontatsioonid või kompromissid moodustasid nõukogude kultuuri sees sõjajärgse modernismi kohaliku (eesti) variandi.

Väitekirjas käsitletud teemad tegelevad ajavahemikuga 1950. aastate II poolest kuni 1970. aastate alguseni. Töös esitatud väiteks on, et eesti kunsti on võimalik analüüsida kui üht eripärast osa sõjajärgse modernismi (nn erinevad modernismid) sees, ning et selle perioodi kunsti peamise väärtuse määrab erinevus, mitte sarnasus Lääne metropolide välja töötatud modernismi paradigmaga.

Töö käigus on esitatud järgmisi teemasid: mitteametliku kunsti esteetilised ja idoloogilised probleemid; modernistlik realism kui hübriidne realismi vorm, mille erinevad allikad pärinevad nii sõjaeelsest kui nõukogude 1960ndate aastate kunstist; erinevate modernismide mõiste selgitus, milles kasutatakse ka teiste sotsialismimaade, Kesk- ja Ida-Euroopa riikide kunstikogemust; eesti avangardkunsti määratlemine poliitilise ja ideoloogilise tausta kaudu; eesti popkunsti tekkeloo kaardistamine.

Väitekiri koosneb viiest varemavaldatud publikatsioonist ajavahemikust 2000-2010. Et tegu on pika aja jooksul valminud tekstidega, on lisatud pikem sissejuhatus, milles on artiklite esitatud teemasid täiendatud ja edasi arendatud, eesmärgiga moodustada suurem tervikpilt. Sissejuhatuses on kasutusele võetud ka mõisted nagu võimekus ja võimalikkus ning muutuste dünaamika, mida varemavaldatud tekstides ei esine.

Töö lõpptulemuseks peaks olema üks võimalik eesti kunstiajaloo sõjajärgse perioodi uurimise raamistik, mille aluseks on väide kohaliku modernismi erinevustest kui horisontaalse kunstiajaloo eripärasest, kuid võrdsest osast.

Kaitsmine toimub inglise keeles.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht