Soome sõda koomiksis

Ants Puusepp

Teisipäeval, 10. novembril 2009 kell 17.00 avatakse Akadeemilises Raamatukogus (Rävala pst 10) näitus "Lipnik Stooli kõrgepinge" Aastatel 1808-1809 toimunud Soome sõda mõjutas Soome ajalugu dramaatiliselt, tehes lõpu Soome ja Rootsi sajanditepikkusele kooselule ning pannes aluse Soome suurvürstiriigile. Tähtaasta äramärkimiseks on Soome Instituut Soome suursaatkonna abiga kokku pannud sõja sündmusi käsitleva koomiksinäituse.

Näituse pildimaterjal pärineb “Lipnik Stooli kõrgepinge” (korkeajännitys) nimelisest koomiksist. Joonistuste autor on Petri Hiltunen, originaalteksti loojaks on P.A.Manninen.  Jenni Kallionsivu Soome Instituudist valis pildid ja koostas koomiksialbumi põhjal näituse, mille lõpliku kujundamise eest hoolitses Kätly Kaibald trükiagentuurist Ellington.

Jenni Kallionsivu sõnul on  200 aastat tagasi toimunud Soome sõja sündmustest sündinud koomiksimeistrite kätes lausa põnevuslugu.

Tänu autorite fantaasiale pakuvad sõjasündmused vaatajale ka tõelise visuaalse elamuse, kus ajaloolised detailid nagu näiteks relvad ja riietus, on kujutatud äärmiselt läbimõeldult ja loomutruult. Pildid ja sõjasündmusi kirjeldavad tekstid sulanduvad üheks tervikuks, mis pakuvad pinget nii ajaloosõpradele kui koomiksifännidele.

Näitus avatakse Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus (Rävala pst. 10) teisipäeval, 10. novembril kell 17.00 ning see jääb avatuks kuni 2. detsembrini.

Näituse avab Soome suursaadik Jaakko Kalela, sõna saab ka Soome endine suursaadik Moskvas ja Stockholmis Heikki Talvitie.

Kohal on ka joonistuste autor Petri Hiltunen ning Soome tuntumaid koomiksi spetsialiste Asko Alanen kirjastusest Egmont

“Kõrgepinge” (“Korkeajännitys”) on kirjastuse Egmont poolt väljaantav koomiksiajakiri, milles tihti on teemaks Teine Maailmasõda. Kõrgepinge hakkas Soomes ilmuma 1953. aastal. Aastast 1998 alates on avaldatud Soome ajalugu käsitlevaid Kõrgepinge-sarja erinumbreid.

Esmaspäeval, 9. novembril kell 17.00 räägib Soome Instituudis (Harju tn. 1) Soome sõjast (1808-1809) Helene Sepp. Sissepääs loengule on vaba. Tartus toimub 11.11 kell 14 Soome Instituudis (Vanemuise 19) 13. Põhjamaade raamatukogunädala raames Helsingi ja Tartu ülikooli ajaloodoktorandi Seppo Vepsäläineni loeng “1809 – Soome iseseisvuse algus?”

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht