SOPHIE CALLE Tallinna Kunstihoones

Anders Härm

Sophie CalleHoia end. Ole tubli Tallinna KunstihooneVabaduse väljak 6K-P 12-18 Näituse avamine ESMASPÄEVAL, 28. novembril kell 18.00- 20.00Näitus on avatud 29. november 2011 - 8. jaanuar 2012NB! Kuna näitus avatakse esmaspäeval, 28. novembril, on see erandkorras lahti ka teisipäeval 29. novembril tavapärastel kellaaegadel

”Ma sain e-kirja, mis ütles, et meiega on kõik.
Ma ei teadnud, mida vastata.
Tundus justkui see kiri ei olekski mulle mõeldud.
See lõppes sõnadega: ”Hoia end. Ole tubli”.
Ja nii ma tegingi.
Ma palusin 107 naisel, valitud nende elukutse põhjal, seda kirja professionaalse nurga alt interpreteerida.
Seda analüüsida, kommenteerida, mängida, tantsida, laulda.
Seda lahata, ammendada. Mõista minu eest. Vastata minu asemel.
See oli viis kuidas võtta aega, et minna lahku.
Viis, kuidas end hoida.”

Nii juhatab oma projekti ”Hoia end.Ole tubli” sisse prantsuse kunstnik Sophie Calle (sünd. 1953) ise. Selle kaasaegse kunsti vaieldamatu superstaari personaalnäitus on kahtlemata Kultuuripealinna aasta kunstiprogrammi üks olulisemaid tähtsündmusi.
”Hoia end” on mastaapne installatsioon, mida eksponeeriti esmakordselt Veneetsia biennaalil Prantsuse paviljonis 2007. aastal. Tegemist on teosega, kus Calle tegeleb kaotatud armastuse teemaga viisil, mis üllatab nii mitmeski mõttes. Need naised, kellel Calle laseb kirja tõlgendada, kohtab nii  kunstnikke, muusikuid, psühholooge, teadlasi jne., kasutavad igaüks oma meediumi (fotot, videot, teksti jne) et anda huvitavaid ja kohati paradoksaalseid sissevaateid naise emotsionaalsete seisundite kirjeldamiseks. Pakkudes iseenda juhtumi välja omalaadse case study`na, viib Calle oma isikliku projekti ümbertõlgenduste, kommentaaride ja kõige erinevamate tekstianalüüside kaudu laiemale kultuurilisele ja sotsiaalsele väljale muutes selles uurimuseks armastusest, petmisest ning pettumustest. Calle´i näitus avab eesti publikule uue tahu edeva inimloomuse manipuleeritavuse psühholoogilisel analüüsimisel, ärgitades sealjuures mõtlema kunstniku vastutuse üle siis kui autobiograafiliste teemade käsitlemisel tuuakse mängu nii tõde kui oletus, armastus ja surm, vastutuse jagamine ja selle depersonaliseerimine.
Mäng reaalse ja fiktiivse, privaatse ja avalikuga on Calle`i loomingut iseloomustanud seitsmekümnendate aastate lõpust alates, mil ta esmakordselt kunstiväljal esile kerkib. Juba oma esimestest teostest alates huvitavad teda Isikliku kokkupuuted ja konfliktid Avalikuga, intiimsed kontaktid vaatajaga, olukordade ümberpööramised. Oma performatiivsetes töödes on ta jälitanud juhuslikult kohatud inimesi (Suite vénitienne, 1980), vaadelnud tundmatuid magamas (Les Dormeurs, 1979), töötanud toatüdrukuna Veneetsia hotellis ning uurinud külastajate isiklikke esemeid (L’Hôtel, 1981), palunud pimedatel ilu mõistet defineerida  (Les Aveugles, 1986), ööbinud Eiffeli tornis ja lasknud inimestel endale lugusid jutustada, et mitte uinuda (Chambre avec vue, 2002) jne. Muuhulgas on ta teinud ka palju koostööprojekte erinevate kunstnikega, teiste hulgas ka eesti keeles avaldatud ameerika romaanikirjaniku ja režissööri Paul Austeriga, kelle romaani “Leviathan” (1992) peategelase Maria Turneri prototüüp Calle on ning kelle tegelaskujust lähtudes teeb Calle omakorda enda omaks paar Maria tehtud fiktiivset teost (kunstnikuraamat Doubles-jeux, 1998).
Calle`i looming viib triviaalseks kulunud kõnekäänu oma elust loodavast kunstiteosest täiesti uuele intellektuaalsele ja mängulisele tasemele, kus mõnest autobograafilisest seigast, provokatsioonist või südmustest saab alguse teos, mis hakkab kõnelema midagi palju enamat kultuuri ja ühiskonna kohta. Kunstihoones eksponeeritav  ”Hoia end. Ole tubli” on mastaapne ja suurejooneline projekt; see on midagi ooperi ja seebiooperi, interdistsiplinaarse teadusliku uurimuse ning isikliku  pettumuse võimsa sublimatsiooni vahepealset. See on projekt, mis ei tohiks jätta külmaks ühtegi inimest, kes on kogenud midagi sarnast, millest Calle selles teoses räägib. Seega põhimõtteliselt mitte kedagi.

Reedel 25. novembril kell 17.00 peab Sophie Calle avaliku loengu Eesti Kunstiakadeemias, Rüütelkonnahoones saalis 201
 
Pressiteate koostasid
Anders Härm ja Harry Liivrand

foto: Ellen Page Wilson
 
Lisainfo:
Anders Härm
Tel: +3726442818
Fax: + 3726448746
e-mail: anders@kunstihoone.ee
www.kunstihoone.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht