Täna avatakse Maris Palgi maalinäitus

Elin Kard

Kolmapäeval, 17.XII 2008 kell 18.00 avatakse Hobusepea galeriis Maarin Ektermanni kureeritud "Artishok toodab: Maris Palgi „Puud on maa käed“". Maris Palgi on kahtlemata üks omanäolisemaid maalijaid, kes on võrsunud Tartu Ülikooli maaliosakonnast. Võib üsna julgelt öelda, et kaasaegse Tartu maali puhul on endiselt tunda “Pallase” traditsiooni kohalolu ning üldiselt on selline minevikukoorem taagaks, millest püütakse vabaneda, minnes kas popilikkuse teed (Kursi  koolkond) või luues müstilisi omamaailmu (“Varjukülje” näitused). Selle  taustal tundub Maris Palgi valik maalida justnimelt  maastikke ja natüürmorte üllatav, lausa “vale”.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Palgi teemad on lihtsad, isiklikud ja mõjuvad oma argisuses mõnevõrra õõvastavalt. Väikekodanlik argipäev, mis flirdib kitšiga (“Vana puu ehk kuradile pitslinikud”, 2004), paneb proovile vaataja taluvuse, kaugele võib halva maitsega laskuda (võigas “Shining”, 2007). Erinevalt traditsioonilisest argielu kujutamisest, ei poetiseeri ega ülenda Palgi seda aga kuidagi, vaid keerab võõrandumise vinti juurde. Samas ei kasuta ta võõrandumise-efekti taotlemisel – nagu oleks ootuspärane – popi cooli  pinnapealsust ja ebaisikulisust, vaid hoopis klassikalist  läbimaalitust, tundlikku värvipaletti, ekspressiivset pintslitööd ja intiimset jutustust. Nö “mittemillegi erilise” kujutamine mõjub Palgi puhul eriliselt rafineerituna, peenenenud uuslihtsusena ja väikeste isiklike narratiivide kujutamine teraapiana ühiskondlike-sotsiaalsete rollipainajate vastu.

 Hobusepea näitus „Puud on maa käed“ eksponeerib Maris Palgi magistriprojekti ja selle edasiarendust spetsiaalselt selle isiknäituse jaoks. Jätkates tuunitud Pallase vormis otsimist väikeste teemade hulgast, kuhu enamasti ei tihata vaadata, maalib Palgi seeria puid ja puuvõresid.

Hea kunstnik on see, kes oskab maalida puid ja käsi. Nii rõhutati Palgile algkoolis. Teine rahvatarkus – puud on maa käed. Niisiis taotleski Palgi oma magistrikraadi maalis, sooritades lapsepõlvest sissejäänud tõekspidamiste alusel maksimaalse tuleproovi kunstnikuks saamisel. Kõigil meil on selliseid sissejäänud tarkuseteri, mille mahasurumine on kohustuslik, saamaks välja ahistavast lapsepõlvest ja noorkuieast. Palgi camp seisneb nende kasutamises, mida enamus tahab koos piinlike ja kodukootud teeviitadena unustada.

Näituse saateteksti täisversiooni loe siit: http://artishok.blogspot.com

Näitus jääb avatuks kuni 05. jaanuarini 2009.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu Kultuurkapital.

 Näituseid Hobusepea galeriis toetab Eesti Kultuuriministeerium.

 

NB!

Seoses läheneva aastavahetusega on galerii töö mõnevõrra häiritud:

23.12.-26.12.2008 galerii suletud

30.12.2008-01.01.2009 galerii suletud

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht