Tänavusel Eesti kirjanduse sügislaadal saab nalja vähemalt nabani

Pille Maffucci

15. septembril 2012 kell 11-17 on põhjust Kadriorgu tulla, sest Vilde muuseumi ees toimub juba 5. korda Eesti kirjanduse sügislaat. Erilise tähelepanu osaliseks saab seekord eesti naljakirjandus.

Klassiku kodu akende all toimuva laada eripäraks on keskendumine eesti kirjandusele. Selgi aastal pakuvad kümmekond eesti kirjastust oma uudiskaupa, vanemate raamatutega on väljas MTÜ Uuskasutuskeskus, MTÜ Raamaturinglus ja Tallinna Keskraamatukogu. Tavapäraselt toimub ka MTÜ Kirbuturg organiseeritud raamatukirbukas.

Kui kahel varasemal aastal on laadafookuses olnud eesti reisi- ja lastekirjandus, siis tänavu on läbivaks teemaks huumor. Teemast johtuvalt on laadale palutud esinema eesti armastatud nalja(aja)kirjanikud. Publiku ette astuvad luuletaja Ilmar Trull oma sõnamängurõõmu täis loominguga ning humoristid Mart Juur ja Andrus Kivirähk, kes omavahelises dialoogis püüavad naljal kui nähtusel sabast kinni saada. Laadakülaliste tuju hoiab heaperemehelikult ülal hr Vilde isiklikult ning lõuameeste naljahambaid aitab teritada pilke- ja naljaajakiri Pilkaja. Laada ajal on muuseumis võimalik vaadata Tartu Linnamuuseumi näitust O. Lutsu „Kevade“ 100. Oma programmi ja raamatuletiga on laadalisi rõõmustamas veel Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning A. H. Tammsaare Muuseum.

Laadale tulles tasub kindlasti lapsed kaasa võtta, sest neile jätkub tegevust küllaga. Vilde muuseumi verandal seab end harjumuspäraselt sisse Laste Lugemispesa, kus koos Tallinna Keskraamatukogu töötajatega saab muuhulgas meisterdada sokiloomi, mängida lõbusaid sõna- ja keelemänge ning vaadata ülilühinäidendeid. Lasteajakiri Täheke kutsub lapsi võistlema eesti naljakirjanike portreede joonistamises. Nagu eelmiselgi aastal on ka seekord kohal laste suur lemmik Jänku-Juss.

Naer on terviseks ja et lugemishuviliste füüsis päriselt ära ei känguks, on laadal võimalus sõna otseses mõttes nalja visata. Nagu ühel korralikul laadal ikka, saab kätt proovida loteriil-allegriil. Kehakinnitust pakub õdus õuekohvik ning laadamelust on haaratud ka Kadrioru Seltsimaja.

Laadapäeval toimub Linda Vildele pühendatud raamatu „Looriga ja loorita“ esitlus, mis kirjeldab pruudiloori kandmistavasid Eestis.

Muuseumisse sissepääs sel päeval TASUTA.

LAADA KAVA:

11-17 Uue ja kasutatud raamatu müük

11-17 Eesti kirjanduse kirbuturg

11-17 Lugemisveranda lastele

12. 00 Ilmar Trull loeb lastele oma naljaluulet (toimub muuseumi ruumides)

14.00 “Kui Juur kohtub Kivirähki“ Kahe naljamehe vastastikune intervjuu nalja tegemisest, nalja teema juurde jõudmisest jms.

Naljateema taustaks veel:

Eesti naljakirjanduse teema avas Vilde muuseum juba kevadel näitusega Kastellaanimaja Galeriis: „Vildest naljaga pooleks. Eesti naljakirjandus Vildest Kivirähkini“. Näituste ja laadateemade kaudu püüab muuseum tõmmata tähelepanu klassiku loomingu tahkudele ja eesti kirjanduse teemadele laiemalt, mis kirjandusteadlaste tähelepanu orbiidist mõnevõrra on kõrvale jäänud. Vilde huumoriloomingu paremikku kuuluvad kahtlemata “Pisuhänd”, “Suguvend Johannes”, “Tokerjad” ja “Vigased pruudid”, ent tema sulest on ilmunud kümneid ja kümneid väiksemaid naljapalasid ning üle 1000 satiiri.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht