Tallinna Linnagaleriis 17. maist avatud Tiina Tammetalu isikunäitus “Substratum”

Eero Kangor

TIINA TAMMETALU isikunäitus SUBSTRATUM

Näitus on avatud Tallinna Linnagaleriis 17. maist — 10. juunini 

Maalinäitusele “Substratum” on tehtud valik Tiina Tammetalu maapinna-sarja töödest, mis on valminud viimase kahekümne aasta jooksul. Kunstnik ise on seda tabavalt nimetanud maaliarheoloogiaks, mis kujutab endast maalimise kui neoliitikumini ulatuva inimtegevuse tõlgendust kaasaegse kunsti vahendite ja materjalidega. 

Tammetalu maapinna-sarja saab maastikumaaliks nimetada vaid  tinglikult. Eha Komissarov on öelnud, et Tammetalu käsitleb maastikku vaatenurgast, kus esikohal pole niivõrd loodusvaate kirjeldused, kuivõrd isiklik sekkumine ja osavõtt maastiku loomisest. Tammetalu mõtestab oma tegevust osana mateeria igavesest muundumisprotsessist maapind on substraat, elava lähtekoht ja viljakas materjal, kuid samas püsitu, lagunev ja surev. Kõik sellest loodu võtab aja jooksul tagasi oma algkuju. 

Tammetalu nimetab oma teoseid ka “rekonstruktsioonideks”, mida luues autor kaevub maalikunsti süvakihtidesse ja tõlgendab selle  traditsioone uuel moel. Tänuväärse uurimisainese, aluspinna ja lähtekohana on maapinna-sari intellektuaalselt taaskasutatav. Need tööd on kunstniku jaoks liikumapanevaks jõuks, mis käivitavad autoris maalikunstniku pilgu, võimaldavad tal mängida erinevate ideedega ning rääkida isiklikke lugusid. 

Viimase kahekümne aasta vältel vaheaegadega valminud seeria on klassikalise maalikoolituse saanud Tammetalu teostanud ilma pintslita – seda on vaja läinud ainult teoste signeerimiseks ja dateerimiseks. Ta on küll kasutanud värvi, kuid mullapigmendid, pinnaseelemendid,  füüsiline kontakt ja käega maalimine on jäänud sarja põhiliseks tehniliseks võtteks. 

Näituse raames toimuvad kahel kolmapäevaõhtul (30. mail ja 6. juunil kell 20-22) Linnagaleriis vestlusringid, mida juhatavad Tiina Tammetalu ja Marko Mägi. 

Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kunstnike Liit.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht