Tallinna Metodisti Kirikusse ehitatakse uus orel.

Ülle Kruuse-Kingo

 26. septembril 2009 a kell 15:00  toimub Tallinna Metodisti Kirikus, Narva mnt 51, lepingu allkirjastamine  Hugo Lepnurme mälestusoreli ehitamise alustamiseks.

Lepingu üks osapool on Belgia firma Orgelbau Schumacher GmbH, kes võitis rahvusvahelise orelihanke konkursi. Lepingut on Tallinnas alla kirjutamas Belgia organist ja orelimeister Guido Schumacher. Oreli hanget ja ehitamist on Eesti poolt arendanud  Sihtasutus Hugo Lepnurme Nimeline Orelifond ja lepingu kirjutab Sihtasutuse poolt alla  juhatuse esimees Arthur Raichmann.
 
Orelifond sai alguse 1999. aastal, kui laekusid esimesed annetused  uue  oreli heaks. Orelifondi nurgakiviks sai professor Hugo Lepnurme elutöö preemia, mis innustas tema tütreid alustama ettevalmistusi uue oreli ehitamiseks.
 
17. aprill 2007 aastal registreeriti Sihtasutus Hugo Lepnurme nimeline Orelifond.
Sihtasutuse  eesmärgiks on oreli ehitamine Tallinna Metodisti kirikusse. Orelile on kavas anda nimeks Hugo Lepnurme mälestusorel.  Eesti kultuurilukku läinud tuntud  helilooja ja organisti mälestuseks ning et jäädvustada ning kinnistada tema viljakat elutööd. Eesti Metodisti Kiriku uues kaasaegses saalis on väga hea akustika nii kontsertide, salvestamiste kui ka otseülekannete jaoks. Valmiv orel oleks suurepärane instrument nii kirikuteenistuste kui ka ilmalike kontsertide jaoks. Sihtasutus plaanib oreli valmimist ajaks, mil Tallinn saab aastal 2011 Euroopa Kultuuripealinnaks.
 
Aastal 2007 kuulutati välja rahvusvaheline konkurss oreli ehitamiseks. Kokku laekus viis pakkumist.  Hispaaniast, Eestist, Belgiast, Lätist ja Rootsist. Sihtasutust konsulteerisid tuntud Eesti organistid Ines Maidre ja Ene Salumäe ning Rootsi organist ja ekspert Göran Grahn. Üksmeelselt valiti võitjaks Belgia orelimeistri pakkumine.
 
Orelifond on aastaid kogunud raha uue oreli ehitamiseks nii vabatahtlike annetuste kui ka sponsorite otsimise  näol. Oma õla on alla pannud  Eesti Kultuurkapital ja Helikunsti Sihtkapital, kellelt on laekunud arvestatavad summad. Oreli arvestuslik maksumus on ca 5 miljonit krooni. Sihtasustusel on hetkel rahalisi vahendeid ca 3,2 miljonit krooni.  Õhus on võimalikke suuremaid toetajaid ja annetajaid, kui leping saab alla kirjutatud.

31. oktoobril 2009 möödub 95 aastat Hugo Lepnurme sünnist. On meeldiv tõdeda, et juba aastal 2010 võime alustada Hugo Lepnurme mälestusoreli ehitamist. Schumacheri orel valmiks maksimaalselt 15 kuuga ja see võimaldaks juba aastal 2011, kui Tallinn on Euroopa kultuuripealinn, korraldada Tallinna Metodisti Kirikus rahvusvahelisi orelikontserte.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht