Tallinnas algavad III Dovlatovi Päevad

Oliver Loode

 23.-25. augustil toimub rahvusvaheline kirjandusfestival III Dovlatovi Päevad Tallinnas, millega jätkub Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi raames alanud traditsioon. Seekordsete Dovlatovi Päevade peakülaliseks on väljapaistev vene poeet Jevgeni Rein, kes omab mitmeid loomingulisi ja isiklikke sidemeid Eestiga ning kes korduvalt külastas Sergei Dovlatovit Tallinnas. Festivali raames esietendub eesti luuletajate tekstidel põhinev kakskeelne kirjandusetendus „Pardakaart“ (lavastaja Jelena Skulskaja) ning esmakordselt Tallinnas tulevad ettekandele jazz-improvisatsioonid Dovlatovi „Kompromissi“ ainetel Jaak Sooääre Trio esituses.

III Dovlatovi Päevade Tallinnas peakülaline Jevgeni Rein on kaasaja tuntumaid vene poeete: Anna Ahmatova õpilane ja sõber, inimene, keda Jossif Brodski on nimetanud oma õpetajaks ning raamatu „Tunnen puudust Dovlatovist“ autor. Eestiga seovad Jevgeni Reini lisaks rohketele külastustele ka eesti luule (sh Ellen Niidu) tõlked vene keelde. Jevgeni Reini sõprus Sergei Dovlatoviga on jätnud ka kirjandusliku jälje Reini raamatu „Tunnen puudust Dovlatovist“ näol. Dovlatovi Päevadel esineb Jevgeni Rein kahel loomingulisel õhtul, millest esimene (23. augustil kell 19 Vene Teatri väikses saalis) on pühendatud Sergei Dovlatovile ja teistele vene kirjanduse klassikutele, teine (25. augustil kell 16 Väravatornis) Jevgeni Reini enda loomingule.

Seekordsetel Dovlatovi Päevadel tuleb esitusele ka Anna Ahmatova looming, mida eesti keelde on meisterlikult tõlkinud Doris Kareva. 24. augustil kell 12 loevad Rahvusraamatukogu teatrisaalis Ahmatova luulet lisaks Doris Karevale tuntud Eesti naised – näitlejad, saatejuhid ja avaliku elu tegelased.

Dovlatovi Päevade raames esietenduvate kakskeelsete kirjandusetenduste traditsiooni jätkab „Pardakaart“ (24. augustil kell 17 ja 20, 25. augustil kell 19 Eesti Kirjanike Liidu saalis), mis põhineb nii eesti- kui venekeelsete Eesti luuletajate loomingul. Etenduse lavastajaks on Dovlatovi Päevade kunstiline juht Jelena Skulskaja, näitlejatena astuvad üles Natalja Murina, Jekaterina Novosjolova, Indrek Sammul, Roman Maksimuk ja Kaspar Velberg.

III Dovlatovi Päevad Tallinnas lõpevad jazzi võtmes. Esmaettekandele Tallinnas (25. augustil kell 22 KuKu Klubis) tuleb „Soundtrack to „Compromise““ Jaak Sooääre Trio esituses – jazz-improvisatsioonid Dovlatovi Tallinna-ainelisele „Kompromissile“ , mis esimest korda esitati selle aasta juunis rahvadiplomaatia missiooni „Kõik sõidavad Jerevani“ raames toimunud Dovlatovi Päeval Jerevanis.

III Dovlatovi Päevadele Tallinnas on oodatud kõik kirjandushuvilised, keda kõnetab dialoog eesti ja vene kultuuriruumide vahel.

III Dovlatovi Päevade Tallinnas (www.dovlatov.ee) ametlik korraldaja on MTÜ U-Pööre.

Festivali läbiviimist toetab Kultuuriministeerium ning mitmed partnerid: Eesti Kirjanike Liit, SA Hortus Litterarum, Vene Teater, Rahvusraamatukogu, Corpore Diplomacy, ajakiri PLUG, Kirjandusportaal oblaka.ee, art-salong GRAO, Eesti PEN ja KuKu Klubi.

www.dovlatov.ee

https://www.facebook.com/Dovlatovi.Paevad

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht