Tartu Kunstimajas Mare Tralla näituse “Hull armastus” avamine 23. nov kl17

Tartu Kunstimaja

Mare Tralla näitus “Hull armastus” Tartu Kunstimajas esitab valikut kunstniku loomingust 1995-2011. Näituse avamine  kolmapäeval, 23. novembril kell 17 suures saalis. Alates 1995. aastast on Mare Tralla loomingu üheks teemaks olnud  intiimsete inimsuhete ja emotsioonidega suhestumine, privaatses ning isiklikus ühiskondliku nägemine.Armastuse teema käsitlusse kaasaegses kunstis suhtutakse sageli kui banaalsesse. ja kunsti jaoks odavasse temaatikasse. Ometi on just armastus see, mida inimesed ihkavad kõige enam. Armastus ja kirg inspireerivad. Armastusest saadetakse korda suuri tegusid ning tehakse tottraid vigu. Armastus on kõige intiimsem, samas kõige avalikum inimtunne. Erinevatel elu perioodidel tähtsustakse ja ihaletakse armastust erineval moel: lapsena ihkatakse vanemate armastus, teismelisena idealiseeritud tüdruku või poisi tähelepanu, küpsemas eas võib olla armastuse ihalus seotud veel millegi muuga, sageli ei ole võimalik seda kirjeldada.

 
Mis juhtub aga siis kui armatusest on puudu, kui suhted lähevad sassi, kui ei ole enam võimalik rääkida sellest tundest kui ilusast vaid millestki komplitseeritust, arusaamatust, kui armastus muutup pelgalt kaubaks või kui julged lõpuks tunnistada, et sinu seksuaalne eelistus on smasoolise suunas?
 
Tralla loomingus on esitatud paljud eelpool nimetatud teemad. Tema varasem  90date kunstilooming tegeles eelkõige heteroseksuaalse armastuse – mehe ja naise vahelise lähedusega, siia hulka kuuluvad ka teosed, mida ei ole Eestis varem näidatud, nagu näiteks video installatsioon ‘Com.Rel.Int’ (1995). Tralla 1996 aasta isiknäitus ‘Second-Hand Lovestories” Vaal galeriis ühendas lihtsad fragmendid armastuslugudest feministliku diskurusega. kasutades fotot, teksti, maali, rõivaesemeid ja heli.  Hilisemad teosed käisitlevad armastust laiemalt: installatsioon “Vene Pruudid” (‘Russian Brides’ (2007)) kommenteeris Internet’i fenomeni, mille abil tänapäeval otsitakse partnerit, armastust ning seda kuidas armastusest on saanud kaup, mida Inteneti vahendusel on võimalik osta.
 
Viimase kahe aasta loomingut mõjutavad taas peamiselt kunstniku isiklikus elus toimuvad radikaalsed muutused. Fotoseeriat ‘Ruumi kirjutatud’ ja autori päeviku tekstidel ning fotodel põhinevat “Päevikut” sai näha kevadel Tallinna Kunstihoone “Sõnastamata lugude” näitusel. Mõlemad on autobiograafilised, esitavad küsimusi millisesse ruumi ning kuidas  asetub naine kui normatiivne heteroseksuaalne pereelu muutub ebanormaalseks ja võimatuks, kui enam ei ole võimalik varjata oma tegelikku seksuaaset orientatsiooni ning etendada heteroseksuaalse naise rolli. Tartu näituse jaoks valminud video “Hull armastus” kommenteerib iha ja ihalust ning on mõtteliselt ja visuaalselt seotud fotoseeriaga “Ruumi kirjutatud”.
 
Täname: Eesti Kultuurkapital, Nordic Culture Point.
 

Info:
Indrek Grigor
Tartu Kunstnike Liidu galerist
5559 1425
galerist@kunstimaja.ee
 
 
Tartu Kunstimaja (Vanemuise 26) on avatud K–E kl 12–18. Näitused on tasuta.
Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht