tARTu Üliõpilasteatri “Õnnestunud elu” tõmbab joone alla – neli viimast korda!

Sven Paulus

TÜT-i Õnnestunud elu tõmbab joone alla 

Viimased neli etendust detsembris Athena keskuse pööningusaalis! 

Tartus Athena Keskuse pööningusaalis saab veel 5.-6. ja 12.-13. detsembril Tartu Üliõpilasteatri esituses näha skandaalse vene uue dramaturgia esindaja Pavel Prjažko näidendi “Õnnestunud elu” lavastust. 

Etenduse lugu on lihtne ja igapäevane, rääkides tänapäevastest karakteritest. Suurlinna magalarajoon. Neli noort inimest. Kaks venda ja kaks tüdrukut. Vanem vend – kehalise kasvatuse õpetaja, kes oma õpilastega joob ja magab. Noorem vend, kes ei otsi elu mõtet, vaid oma kohta selles ja leiab selle aknapaigaldajana. Katkematud peod. Tütarlaps abiellub, sest talle tundub, et nii on vaja. Pulm. Noormehele tundub, et teda ei armastata. Lahutus. Pidu kestab. Noored ise on veendunud, et elu on korda läinud. 

Prjažko on Eesti laval esmakordselt. Tema teosed esindavad nö antidraama suunda, kus teksti ülesehitus ei kulge tavapärases teemaarendus-kulminatsioon-lahendus võtmes, vaid kaotades tegevuste sõlmituse, keskendub üksikutele sündmustele, mis toimuvad justkui sattumuslikus, eesmärgipäratus ahelas – justnagu eluski tegelikult, mis omakorda lähendab neid tekste pigem dokumentaalsusele. Tegelaste keel tekstis on mittenormatiivne, mis tähendab et kõne on vabastatud kirjanduslikkusest – kõnekeelsused, roppused, refleksiivsed sõnad-häälitsused sisukate täislausete asemel. 

Prjažko on teatud ringkondades ära teeninud viha, kuna lähtudes dokumentaalsusest käsitab teemasid, mida sageli teatris ei kohta nõnda rullub meie ees laval lahti õpetaja ja õpilaste seksuaalsuhe, mille suhtes autor ei jaga hinnanguid, vaid esitab seda pigem vis a vis, ehk nagu üht juhtumit, mis ikka elus ette tuleb. Prjažko on ka öelnud, et pealkiri “Õnnestunud elu” pole irooniline, vaid näidendi tegelaste meelest ongi nende elu õnnestunud. Inimesed, kellest ta kirjutab, vaatavad elule lihtsalt teisiti. Tänapäeval püüdleb inimene eelkõige rahulolu poole ja seda, et teda mõistetaks. 

Prjažko tänapäeva inimesed on justkui refleksiivsed autistid ehk päästikuga inimesed, kes on oma omaduste ja välise maailma olude kokkupuutest sõltuvalt justkui robotiseerunud. Nad lasevad endast tuimalt läbi kõik “ebaolulise” ning käivituvad mingi tuttava või soovitava ärritaja poolt. Nad loodavad muutustele kuskil tulevikus, samas tajudes, et neil polegi tulevikku, on ainult automatismidesse kisutud olevik ja see polegi nende jaoks tragöödia – ka nii on hästi. Sellest hoolimata ei kirjuta autor ette hinnanguid või ideesid, vaid laseb publikul ise omadele järeldustele jõuda. 

Tartu Üliõpilasteater on “Õnnestunud elu” lavastusega kutsutud juba mitmele välisfestivalile, millistest võetakse osa veebruaris toimuvatel Tjumeni (Venemaa) ja Liege (Belgia) rahvusvahelistel tudengiteatrite festivalidel. 

Mänguajad detsembris: 5., 6., 12. ja 13.12. Kõikide etenduste algus 19.00. Piletid 4/6 Piletilevis ja tund enne algust kohapeal. Gruppidele 10+ inimest pilet 3 EURO. 

Tõlkija Aare Pilv, lavastaja Kalev Kudu, kunstnik KIWA. Mängivad: Kätlin Armei või Liisu Krass, Triinu Lukas või Kristin Uusna, Tauno Tagel või Kauri Kaljuste ja Enor Niinemägi.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht