Tartu ülikooli Rahvusmõtte auhinna sai Toomas Paul

1. detsembril, rahvusülikooli 95. aastapäeva aktusel kuulutati välja Tartu ülikooli Rahvusmõtte auhinna laureaat, kelleks sai vaimulik, tõlkija, literaat ja ühiskondliku elu tegelane Toomas Paul.

„Toomas Paul on Eesti mõtteloo aktiivne kujundaja, kes põimib oma publitsistikas ja uurimistöös kristlikku maailmapilti, Eesti rahvuslikku mõtet ja teadust. Tartu ülikooli Rahvusmõtte auhinnaga tunnustataksegi just isikuid, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud Eesti rahvuslikku ja riiklikku eneseteadvust. See liidab ülikooli ja tunnustatud isikud meie kultuuri sümboolsete alusväärtuste mustrisse,“ rääkis Tartu ülikooli nimel ülikooli senati liige, religiooniuuringute teadur Ain Riistan.

Toomas Pauli roll Eesti ühiskondliku mõtte suunanäitajana on aukartustäratav. Rektor professor Volli Kalm lisas laureaati tervitades, et ülikoolil on suur rõõm ja au toetuda oma missiooni täitmisel ka väljapaistvatele ühiskonna õpetajatele väljaspool ülikooli kuut sammast. „Tänavune rahvusmõtte auhinna saaja on Eesti ühiskonna ilmasammas, alusväärtuste hoidja ja ühiskondliku mõtte suunanäitaja. Rahvusülikooli nimel tänan professor Toomas Pauli Eesti heaks tehtud töö eest,“ kõlasid rektori tänusõnad.

Toomas Paul on sündinud 29. oktoobril 1939. EELK vaimulikuna on ta töötanud alates 1960. aastast, sealhulgas täitnud mitmeid juhtivaid ülesandeid. Praegu on ta EELK õpetaja emeeritus. Alates 1974. aastast on ta mitmete asutuste ja kõrgkoolide juures töötanud õppejõuna.

Laureaati iseloomustab väga suur ühiskondlik aktiivsus. Ta on väga tegus ajakirjanduses, sealhulgas raadios ja televisioonis ning eri organisatsioonides, olgu selleks siis kuulumine Eesti looduskaitse seltsi, emakeele seltsi, Uku Masingu kolleegiumi, kultuurilehe Sirp toimetuskolleegiumi või siis ka politsei nõukotta ja kaitseväe ülemjuhataja mõttetanki.

Rahvusmõtte auhinna laureaadi tööd on varasemalt hinnatud mitmesuguste tunnustustega, sh viimastena on talle antud Eesti punase risti I klassi teenetemärk (2004); EV kultuuriministeeriumi tänukiri ja preemia kristlike väärtuste, kultuuri ja ühiskonnaelu lahtimõtestamise eest (2009); Aadu Luukase missioonipreemia (2011) ja Enn Soosaare eetilise esseistika auhind (2013).

Tartu ülikool andis Rahvusmõtte auhinna välja 11 korda. Auhinnaga tunnustatakse isikuid, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud Eesti rahvuslikku ja riiklikku eneseteadvust. Laureaat saab auhinnaks Ilmamaa kirjastuse „Eesti mõtteloo“ sarja 50 köidet ning klaasikunstnik Toomas Riisalu klaasist taiese.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht