Teekond lõpmatusse Uue Kunsti Muuseumis Pärnus

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Andrus Joonas

Teekond lõpmatusse
Uue Kunsti Muuseumis Pärnus
9.september – 15.oktoober 2017
avamine 8.septembril kell 16.00-18.00

Inimese elu on teekond hällist hauani. Mõnel olematult lühike, teisel tüütuseni pikk.
Riigi teekond samuti. Sõltub päikesest, mis talle antud ja mida ta ise vastu kiirgab. Ning kas rahvas ka kaasteeliseks kutsutud või hoopis … sunnitud on.
Eesti Vabariigi sajandipikkuse  ja Uue Kunsti Muuseumi veerandasajandise elutee  tähistamiseks avame näituse TEEKOND  LÕPMATUSSE. Lootuses, et nii meie riigile kui rahvale on antud kesta lõpmatult palku inimpõlvi. Et loovsäde, kõigi heade tegude algus ei kustuks  kunagi…
Kustumise oht on kahjuks rippunud Uue Kunsti Muuseumi kohal kogu tema elu jooksul. 1.oktoobril 2017 tähistame kas muuseumi sünnipäeva või aastapäeva, sest eraomandis olevas hoones võime edasi kesta just selle kuupäevani. Ja kui Pärnu linn ning riik õlga alla ei pane meie ideele avada Esplanaadi 10 asuvas hoones lisaks muuseumile ka loomeliitude puhkekodu ehk LOOMEKODU, siis ei jää meil muud üle, kui alustada kollektsiooni kokku pakkimist ja mõnest muust linnast või teosest riigist omale uut kodu otsima hakata.  Ei tahaks uskuda, et Eesti ja Pärnu seda rahulikult pealt vaatavad…

TEEKOND LÕPMATUSSE koosneb viiest omavahel seotud väljapanekust.

Põhja-Osseetias sündinud, EKA-s tekstiilikunstnikuks kasvanud  ja suurema osa oma elust Pärnus elanud Ludmilla Swarczewskaja  “Langevate tähtede otsingul ” viib vaataja looja keerulisse  ja vastuolulisse hingedemaailma.

Eestis sündinud  rootsi maalikunstniku Philiph Luige maalid kujutavad kunstniku loomingu alghetki, üle lõuendi peegelduvat hingevalgust. Sestap on tema väljapaneku pealkirjaks “Sisemine valgus”.

Pärnus sündinud ehtekunstnik Vivian Schotowsky  ekspositisioon on väga pidulik, selles elab edasi vana hea hõbe. Kunstniku hingesoojusega loodud  sadakond hõbeehet on pärjatud pealkirjaga “Kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks”.

Pärnumaal sündinud maali- ja installatsioonikunstnik Andrus Joonas on lõpetanud EKA Pärnu Kolledži  “Non Grata” ja hoolimata suurest rahvusvahelisest tunnustusest on jäänud truuks kodukohale Kõimas.  Eelmise sajandi lõpus  lõbustas ta oma kodust möödakihutavaid inimesi maanteekunstiga, mis pakub mõtteainet kaasteelistele tänagi. Andrus Joonase väljapanek kannab pealkirja “Teekond”, märkimata ära kulgemise algus- ja lõpppunkti.

Viljandis sündinud, laias maailmas ringi rännanud ning suurema osa elust Pärnut oma kodusadamaks pidanud Mark Soosaare väljapanek “Teekond tundmatusse” on koostatud nii Uue Kunsti Muuseumi kollektsioonist leiduvatest kui mehe enda loominguteelt pärit teostest.  Mark Soosaar usub ja loodab, et see näitus ei  jää tema loodud muuseumi luigelauluks.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht