Tõnis Vindi kunstipraktikatele pühendatud seminar
Kumus toimub Tõnis Vindi kunstipraktikatele pühendatud seminar
Neljapäeval, 31. mail kell 15.00–17.30 toimub Kumu auditooriumis Tõnis Vindi (kunsti)tegevust käsitlev seminar „Leides tuleviku esteetikat minevikust: Tõnis Vindi loomingulisest meetodist”. Seminar toimub inglise keeles, sünkroontõlkega eesti keelde.
Seminar viiakse läbi Rahvusvahelise Filosoofia ja Kirjanduse Assotsiatsiooni (IAPL) aastakonverentsi raames ning dialoogis Kumu kunstimuuseumis samaaegselt toimuva näitusega „Tõnis Vint ja tema esteetiline universum”. Tõnis Vindi loominguline meetod ühendub hästi IAPLi konverentsi teemaga „Tuleviku arheoloogiad” („Archeologies of the Future. Tracing Memories, Envisioning the Space”).
„Tõnis Vindi loomingule pühendatud seminari lülitamine IAPL aastakonverentsi programmi on väga õnnestunud samm,” ütles Kumu kunstimuuseumi direktor Anu Liivak. „Rahvusvaheliste osavõtjate jaoks on see konverentsi teemaga suurepäraselt haakuv ja ühtlasi kohalikku konteksti sisevaadet pakkuv case study. Kumule ja ettekannete autoritele aga unikaalne võimalus oma tegemisi ja mõtteid rahvusvahelisel areenil tutvustada.”
Seminari üheks eesmärgiks on käsitleda Tõnis Vindi kunstitegevuse mitmekülgsust. Kuigi Vinti peetakse eelkõige vabagraafikuks, avaldasid ja jätkuvalt avaldavad eri kunstivaldkondadele suurt mõju ka tema graafilised kujundused, koduinterjööri totaalne kujundus ja arhitektuuriga seotud ideed. Seejuures väljendus Tõnis Vindi esteetilise süsteemi universaalsus nii graafilistes sarjades kui ka raamatu-, plakati-, lava- ja interjöörikujundustes ning arhitektuurilistes visioonides.
Seminari teiseks eesmärgiks on avada nõukogude kunsti- ja kultuurielu konteksti. Kodukeskkonna privaatsuse rõhutamine ja teatud gruppide privaatsed praktikad, aga ka vanemate kultuuride poole pöördumine, moodustasid totalitaarse riigi tingimustes vaikiva vastupanu erinevaid strateegiaid.
Seminaril esinevad ettekannetega:
Eesti Kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme: „Tõnis Vindi ringkond – Nõukogude Eesti subkultuur?”
Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse instituudi teadur Andres Kurg: „Tühi valge ruum: hilisnõukogude kodukeskkond kui tervikkunstiteos”
Tõnis Vindi näituse kuraator Elnara Taidre: „Tõnis Vint ja tema esteetiline utoopia: graafilistest kompositsioonidest arhitektuuriliste visioonideni”
Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini professor Ivar Sakk: „Esteetiline eskapism. Tõnis Vindi graafilised kujundused nõukogude ajal”
Kumu kunstimuuseumi kuraator Eha Komissarov: „Ruum ja raamat Tõnis Vindi loomingus”
Tõnis Vinti (1942) võib pidada Nõukogude Eesti kunsti- ja kultuurielu üheks mõjukamaks isiksuseks, kelle kunstikontseptsioon on olnud lähtepunktiks ja tõukejõuks eri põlvkondade kunstnikele, arhitektidele ja kujundajatele. Toetudes oma eruditsioonile erinevate kultuuride ja ajastute kunstis, lõi Tõnis Vint esteetilise süsteemi, kontseptuaalse platvormi kõikvõimalike visuaalsete nähtuste käsitlemiseks ja sünteesimiseks.
28.05.–03.06.2012 peab mainekas ja staažikas Rahvusvaheline Filosoofia ja Kirjanduse Assotsiatsioon (IAPL) Tallinnas oma 36. aastakonverentsi. See on rahvusvaheline kultuuriuurijate suursündmus, mis tutvustab Eesti tippkultuuri ning toob Eestisse mõjukaid kaasaegseid kultuurimõtestajaid, kus intensiivsed arutlused vahelduvad kõrgtasemel kultuuriprogrammiga. Rohkem IAPLi kohta: http://www.iapl.info/
Näitus „Tõnis Vint ja tema esteetiline universum” on avatud 9. septembrini 2012 Kumu kunstimuuseumis.