Tõnu Laugu rustikaalsed objektid Vabaduse galeriis

Reet Varblane

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Olete oodatud Tõnu Laugu näituse „100-25“ avamisele Vabaduse galeriisse

neljapäeval, 23. mail kell 17.

Näitus on vaadata 11. juunini.

Tõnu Lauk on olnud Eesti monumentaalse sepakunsti üks eestvedajaid juba enam kui 40 aastat. Tema monumentaalsed sepised ilmusid eesti kunsti-, aga ka Tallinna tänavapilti ning avalikesse ruumidesse 1970ndate algul.

Tõnu Lauk lõpetas kunstiakadeemia (tollal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi) 1966. aastal metallehistöö alal, 1966 – 1972 töötas Tallinna kunstitoodete kombinaadi metallehistööateljee kunstilise juhina, 1972 – 1978 ERKI õppejõuna, 1990ndatel Arsis ja Ars-Juveelis. 1972. aastal alustas koos teise legendaarse sepakunstniku Heino (ehk Heinz, nagu teda tunti) Mülleriga Tallinna vanalinna Karika baari ja Karja keldri interjöörisepiste loomist. Karika baarile valmis ka Tõnu Laugu esimene sepistatud nägu-tabalukk. Neile järgnesid suurmõõdulised linnaruumiobjektid nagu Karjavärava (Suur-Karja t 8, 1979), Pirita kloostri (1980), Linnuse t 10 (1981), Lühike jalg 9 (1983), Niguliste kiriku Antoniuse kabeli vaäravate (1982) arhailised võred, Edise mõisa trahteri väravad (1982) jpt. 1980ndate algul tellis Soome firma Poulimatka Kirkkonummi nõupidamissaali valgustid – küünlajalad ja teisedki objektid. Kahjuks on nii mõnedki omaaegsetest legendaarsetest kujunduselementidest 1990ndate ümbertegemise vaimustuses kaduma läinud või kui midagi ongi säilinud (nagu Karja kelder), siis kommertslikule maitsele lõivumaksmise tõttu on kadunud esialgne terviklik rustikaalsus.

Tõnu Laugu Vabaduse galerii näitus, mille pealkirja on osavasti peidetud noorusliku kunstniku auväärne vanus, on tagasivaade tehtud tööle: vaataja ette on toodud kättesaadav valik 1970ndate ja 1980ndate objektidest. Neist, mida pole aga võimalik füüsiliselt näidata – kas on liiga monumentaalne ning kohaspetsiifiline või on hävinenud – on väljas eskiisid. Needki pole pelgalt fototrükid, vaid neis on kunstniku käepuudutust (tušš, süsi, värvipliiats).

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht