Toomas Rull pälvis Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia

Anne Erm

Toomas Rull ehk Tom on teadagi väga hinnatud löökpillimängija, aga ta on ka hea pedagoog ja esimese eestikeelse trummiõpiku autor, omanäolise muusika looja, ansamblite juht, vokalist, oodatud kolleeg ja rütmimootor paljudes ansamblikoosseisudes nii stuudios kui laval.Kõige selle eest pälvis ta Kultuurikapitalilt tänavuse Muusikapreemia.

Tomiga igatsevad mängida nii jazz-, pop- kui rockmuusikud. Kõigiga ta lihtsalt ei jõua, kuid väga paljudega siiski: Retro, Avicenna, Ruja, Saxappeal Band, Basic Concept, Tulli Lum, Dagö, Tüng 69, Marju Läniku ja Anne Veski saateansamblid, Kiigelaulukuuik, Ruja, L’Dorado, Ultima Thule ja lõpuks oma ansamblid Rull’s Royce ja Tom-Tomm Kvinett. Neid, kellega koos Toomas on mänginud, on veelgi. Ta on arvet pidanud, et mängib löökpille rohkem kui 100-l plaadil. Neist kolm on päris omad – “Rull’s Choice” ja “Going North” (viimase eest pälvis ta eesti muusikaauhindade jagamisel aasta 2007 jazzartisti tiitli).

Uusim, kevadel ilmunud heliplaat kannab nime “Tom-Tomm. Toomas Rull“. Kui esimestel oma plaatidel olid löökpillid võrdseväärsed partnerid teistele, siis “Tom-Tommil“ otsustas ta neile pisut rohkem kaalu anda. Inspiratsiooniallikaks said Soomes käsitsi valmistatud kasepuust korpusega uued trummid, millel eriliselt mahe ja puhas kõla.

Kui plaadi muusikat kuulata, siis pole see sugugi põhjamaiselt nukker, vaid pigem lõunalaiuste meeleolus kirjutatud. Toomas ise arvab, et eks see muusika kuskile latin-funk-jazz-fusioni kanti läheb. Ja see on ka arusaadav, sest temperamentses muusikas on löökpillimängija roll märksa suurem kui mõnes mõtisklevas loos. Rütme on plaadil tõesti mitmesuguseid. Aga see ei tähenda kaugeltki seda, et Toomas partneritega ei arvestaks. Kõik saavad võimaluse improviseerida ja see, kuidas lugu kontserdil kõlab, erineb kindlasti sellest, mis plaadilt kuulda. Kontserdil jagavad Tomiga mõtteid Raun Juurikas (klahvpillid), Raul Sööt (saksofon), Marek Talts (kitarr) ja Mihkel Mälgand (bass).

Löökpillide õppejõuna leidis Toomas, et oleks aeg tudengitele ka uut õppematerjali pakkuda. Õigemini puudus Eestis seni üldse emakeelne trummiõpik. Peagi pärast “Tom-Tommi“ plaati ilmuski trummiõpik “Mängi Kaasa / Play Along”, mis annab võimaluse harjutada nii trummimängijatel kui bassimeestel, sest õpikuga on kaasas kolm CD-d. Tomi plaanid ulatuvad märksa kaugemale, terav vajadus on ka algajate trummiõpiku järele. On ju ülitähtis, et õige tehnika algusest peale paika saaks. See ongi järgmise tööna plaanis, võib-olla kahasse Andrus Vahtiga.

Rapla poiss Toomas Rull alustas klaveriõpingutega 1973. aastal Põltsamaa Lastemuusikakoolis. Trummimängu pisiku sai ta oma vanemalt vennalt, kelle eeskuju järgides astus ta Tallinna Georg Otsa nim. Muusikakooli pop-jazz osakonda, kus tema õpetajaks sai mitmest jazz- ja rockbändist tuntud Andrus Vaht, kes elab ja õpetab Rootsis. Praegu on Toomas ise Otsakoolis õppejõud ja utsitab noori trummimängu suhtuma kogu hinge ja täie tõsidusega. Toomase enda tegemised ja muusika on igati eeskujuks noortele trummaritele.

Tema ansamblikaaslased kiidavad Toomase viimast projekti. ““Tom-Tomm“ plaat esitab kvinteti liikmetele muusikalise väljakutse. Muusikaline materjal on üsna keeruline aga seda kuulata on lihtne, sest muusika on väga rütmiline ja haarav,” nendib Mark Talts.
“See on muusika muusika pärast” kinnitab Raun Juurikas ja see ongi kõige suurem kiitus loojale.
Muusikat kuulnud Toivo Unt aga ütleb: “Üle pika aja superelamus eesti oma jazzist.”

Toomas Rull & Tom-Tomm Kvintett kavaga “Carpe Diem”

8. oktoobril 22.00 Tartu Klubis Plink Plonk
9. oktoobril 19.00 Viljandi Pärimusmuusika keskuses
10. oktoobril 17.00 Kumu auditooriumis

Piletid 10. oktoobri kontserdile hinnaga 125.- ja 100.- (õpilane, tudeng, pensionär) on müügil Piletilevis ja enne algust kohapeal.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht