Traditsioonilise Jaapani tušimaali näitus Adamson-Ericu muuseumis

Evelina Vedom

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Reedest, 22. märtsist saab Adamson-Ericu muuseumis vaadata näitust „Sumi-e. Jaapani traditsiooniline tušimaal”. Väljapanek tutvustab Jaapani traditsioonilise kunstikultuuri üht iidsemat ja hõrgumat valdkonda – tušimaali. Näitusel on Rahvusvahelisse Sumi-e Assotsiatsiooni kuuluvate jaapani kunstnikke tööd klassikaliste teemakäsitluste võluvatest arendustest kaasaegse maailma tõlgendusteni.

Lugupeetud ajakirjanikud! Neljapäeval, 21. märtsil kell 12 tutvustavad

Adamson-Ericu muuseumis (Lühike jalg 3) uut näitust kuraatorid Kersti Koll ning ühingu Ars Orientalis esinaine Taimi Paves.
Lisaks on haruldane võimalus näha klassikalise tušimaali tehnika demontstratsiooni. Selle viivad läbi Jaapanist saabunud kunstnikud
Katori Miho, Sekiguchi Mariko, Tahara-Lundh Yumiko, Kamataki Emi ja
Motoyama Michiko, kelle teosed on ka näitusel väljas. Kohal on eesti-jaapani tõlk.

Tušimaal ehk sumi-e on Jaapani kunstikultuuri üks kesksemaid ja iseloomulikumaid valdkondi ning sünnib paberi, tuši ja vee koosmõjul. Meisterliku pintslitehnikaga tušist arvukaid tooninüansse esile tuues ning kujundi ja varjude kontrastide ning pildipinna kõneka tühjusega mängides loob sumi-e kunstnik tundlikke tähendusvälju, mis jätab ka vaatajaile rohkesti mõtteruumi. Tušimaali spetsiifika ei võimalda kord kujutatu muutmist ja ümbertöötamist. Tehniliselt nõuab see kunstnikult suurt osavust ja vaimset keskendumist.

14. sajandil koos zen-budismiga Hiinast sealse kultuuri mõju ühe komponendina Jaapanisse jõudnud iidne maalitehnika sobitus kiiresti jaapani esteetikaga ning kujunes Jaapani kunsti üheks keskseks ilminguks.

Näitus „Sumi-e. Jaapani traditsiooniline tušimaal” on valminud Rahvusvahelise Sumi-e Assotsiatsiooni, ühingu Ars Orientalis ja Adamson-Ericu muuseumi koostöös. Näituse valmimist toetavad Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Näituse visuaalid asuvad aadressil: http://digikogu.ekm.ee/filiaalid/adamsonericu/pressimaterjal/year-2013

Väljapanek „Sumi-e. Jaapani traditsiooniline tušimaal” on Adamson-Ericu muuseumis avatud kuni 2. juunini 2013.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht