Tuntud Vene kirjandusteadlane Dmitri Bõkov väisab kirjandusfestivali Prima Vista

Hedli Mangus

6.-8. mail Tartus toimuval rahvusvahelisel kirjandusfestivalil Prima Vista 2010 jagab oma mõtteid ja kogemusi tuntud Vene publitsist, luuletaja ja kirjandusteadlane Dmitri Bõkov.

1967. aastal Moskvas sündinud Dmitri Bõkov on Vene Kirjanike Liidu liige alates 1991 ning prestiižikate kirjanduspreemiate «Vene Rahvuslik Bestseller», «Suur Raamat» ja vendade Strugatskite nimelise preemia laureaat. Kirjaniku sulest on ilmunud kuus romaani ja kuus luulekogu ning kolm publitsistika kogumikku.

Mitmekülgne Bõkov tegutseb aktiivselt ka ajakirjandusmaastikul – ta on ajakirja Mida lugeda? peatoimetaja ning ajalehe «Sobesednik» kreatiivtoimetaja. Lisaks on ta teinud koostööd praktiliselt kõikide tuntud Moskva väljaannetega ning olnud mitmete TV- ja raadiosaadete juht.
Dmitri Bõkov on lõpetanud Moskva Ülikooli ajakirjanduse teaduskonna kirjanduskriitika eriala cum laudena.

Dmitri Bõkov kui hiilgav stilist ja särav intellektuaal võib endale lubada absoluutset avameelsust ja kõikide elu nähtuste nimetamist nende õigete nimedega. 21. sajandi alguse ehk null-aastate hirmud, absurdid, lootused, eetilised dilemmad, kuulujutud ja mineviku vaimud — kõike seda leiab lugeja näiteks tema romaanis “Spisannõje”, mis pretendeerib sellele, et nimetada seda teost 21. sajandi alguse Venemaa elu täpseks dokumentaalselt portreeks. See raamat on kaasaegse vene kirjanduse üks parimaid näiteid, kuhu on koondatud tähendamisloo, thrilleri ja poliitilise satiiri elemendid. Lisaks realistlikule ja ilmekale tänapäeva näitamisele pakub Bõkov vene klassikute Saltõkov-Štšedrini ja Gogoli parimates traditsioonides eredat satiiri Vene uuspatriotismi ja šovinismi, Nashi-liikumise ja kaasaegse Moskva ühiskonna aadressil. Romaanide ja luuletuste kirjutamisele lisaks on Bõkov ka Bulat Okudzava ja Boriss Pasternaki biograaf.

Bõkov on tuntud ka oma vapustava huumorimeele tõttu, nimelt üks tema lemmikzanridest on poliitiline satiir. Tema viimase (2005) kogumiku pealkirjaks on “Kuidas Putin sai USA presidendiks: uued vene muinasjutud”.
Tema raamatud on väga austatud ja armastatud ka Eestis, kuid siiani saab meie lugeja tutvuda Bõkovi loominguga vaid vene keeles.

Seitsmendat aastat toimuv rahvusvaheline Tartu kirjandusfestival Prima Vista on igal aastal Eesti raamatuhuviliste ette toonud mitmeid tunnustatud välisautoreid. 2009. aastal oli festivali aukülaliseks elav klassik Umberto Eco. Sel aastal toimub üritusi esmakordselt ka Põltsamaal ning tänavuse festivali patrooniks on luuletaja Hannes Varblane.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht