Ungaris, Sándor Petőfi tõlkijate skulptuuripargis avatakse Ellen Niidu büst

Anu Kippasto

Reedel, 31. juulil avatakse Sándor Petőfi tõlkijate skulptuuripargis Kiskőrösi linnakeses Ungaris Ellen Niidu büst. Ellen Niit on silmapaistvaim Petőfi loomingu eestindaja – ta on kuulsalt ungari poeedilt tõlkinud rohkem kui 120 luuletust ning poeemi “Sangar János”.

Kiskőrös on Sándor Petőfi sünnipaik. Aastal 1985 hakati sealse muuseumi aeda rajama Petöfi tõlkijaile pühendatud skulptuuride parki. Ellen Niidu büst on seal viieteistkümnes.

Ellen Niit alustas ungari vabaduslauliku loomingu eestindamist ülikoolipõlves, süngete 1950-ndate aastate algul. Umbes samal ajal alustas skulptor Erna Viitol Ellen Niidu büsti modelleerimist ja skulptuur valmis aastal 1954, veidi enne Petöfi „Valitud luuletuste”
ilmumist (1955). Seega kujutab nüüd Ungaris avatav büst Ellen Niitu just neist aastaist, mil ta pühendus Petöfi eestindamisele.

Büsti avavad Eesti Vabariigi suursaadik Ungaris Miko Haljas ja Eesti Kultuuri-ministeeriumi asekantsler Anne-Ly Reimaa.

Büsti avamise puhuks valmis ka näitus Eesti-Ungari kirjandussuhetest rõhuga Petöfi eestindamisel ja Ellen Niidu rollist selles. Näituse on koostanud kirjandusteadlane Livia Viitol ja kujundanud Angelika Schneider. Näituse avab Eesti Instituudi direktor Mart Meri. Muuseumile kingitakse Petöfi eestikeelne luulevalimik, mille on nahka köitnud kunstnik Maarja Undusk, Ellen Niidu tütar.

31. juuli on Ungaris traditsiooniliselt Sándor Petőfi mälestuspäev.
Tseremoonia Kiskörösis toimub Petőfi Sünnimaja ja Muuseumi, Sándor Petőfi Seltsi ja Kiskőrösi Linnavalitsuse eestvõttel.

Ellen Niidu büst valati pronksi Ars Monumentaali valukojas, postamendi valmistasid ungari meistrid, kasutades materjalina paekivi. Näituse ja büsti valmimist toetas Eesti Kultuurkapital.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht