Valmis film Henrik Visnapuust‏

Janika Kronberg

Karl Ristikivi Seltsi toodetuna ning koostöös Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti Rahva Muuseumiga sai operaator ja režissöör Vallo Kepp valmis kultuuriloolise dokumentaalfilmi isamaalauliku ja lembelüüriku Henrik Visnapuu viimasest 10 eluaastast „Henrik Visnapuu üheteistkümnes kiri“.    

Film hõlmab aega 1941–1951, mil toimusid dramaatilised sündmused nii Henrik Visnapuu elus kui ka Eestis ja terves maailmas. 1941 suri Poeedi armastatud abikaasa Ing, võõrvõimude terror ja II maailmasõda räsisid Eestit, luuletaja põgenes kodumaalt ja elas ning rändas mitmel pool

Austrias ja Saksamaal, jõudes lõpuks Ameerikasse. Poeedist kõnelevad teda kohanud ja mäletavad inimesed Harieta Kalm, Ellen Uritamm (Sii), Edla Krusten, Kalle Vellenurme jt, filmi punase niidina läbiva lembeloo kõrval kõlavad kaasa luuletajana olemise ja iseendaks jäämise valikute küsimused keerulistes poliitilistes olukordades ja suhted võimuga.     

Henrik Visnapuust kõneleva filmi loomiseks on Vallo Kepp valmistunud aastaid ja seetõttu sisaldab film unikaalseid mälestusi nendelt, keda täna enam meie seas ei ole. Uudse kihistusena liituvad juba kroonikana mõjuvatele intervjuudele Bernard Kangro või Kalju Lepikuga kaadrid 2008. aastal üles võetud paikadest, kus Poeet oma viimasel elukümnendil rändas: Luunja, Jaagarahu sadam, Geislingen an der Steige, Bregenz, Bodensee, Alt-Aussee, New York ja Kiusuküla Long Islandil.     

Filmi valmimist on toetanud Eesti Vabariik 90 juubelikomisjon ja Eesti Kultuurkapital.

Film esilinastub Tallinnas  Kirjanike Maja (Harju 1) musta laega saalis reedel, 4. detsembril kl 18.00 ja Tartus kinos Athena esmaspäeval, 7. detsembril kl. 18.00.  

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht