Van Goghi „Tähistaevas“ on Google Art Projecti lemmikute seas

Vare & Jaakkola

Maailma kunsti päeva värske statistika uurib, kuidas huvituvad inimesed kunstist võrgus.
Täna on maailma kunsti päev ja möödub ligikaudu kaks aastat Google Art Projecti käivitamisest. Selle päeva auks ja kõigi meie partnerite jaoks on Google analüüsinud, kuidas inimesed Art Projecti kasutavad.

Internet äratab maalid ellu. Näib, et just van Goghi „Tähistaevas“ on see, mida Art Projecti külastajad kõige enam imetlevad. Viimase kuue kuu jooksul on see olnud kõige enam vaadatud maal. Gigapiksel on äärmiselt suur värvilahutus, mida vaatajad saavad uurida pintslilöögi pisidetailideni. Kuigi miski ei ületa maali päriselt nägemist, näib võimalus uurida kunstiteost sellisel detailitasemel julgustavat vaatajaid jääma kauemaks. Üks minut on keskmine aeg, mis kulutatakse ühe pildi vaatamisele Art Projecti veebilehel, võrreldes vähem kui 20 sekundiga (mitme uurimuse kohaselt) muuseumides.

Tähistaevas on ka üks kasutajagaleriidesse kõige enam kaasatavatest maalidest, mille abil inimesed saavad luua oma virtuaalseid kunstikogusid. Meil on sel platvormil 40 000 kunstiteost, ent mõned jäävad igavesteks lemmikuteks. Teised populaarsemad kunstiteosed on (populaarsuse järjekorras):
 
Botticelli: Venuse sünd
Rembrandt: Autoportree aknal
van Gogh: Magamistuba
Manet: Konservatooriumis
Brueghel vanem: Viljalõikus
van Gogh: Päevalilled
Holbein noorem: Saadikud
van Gogh: Põld lilledega Arles’i lähedal
Böcklin: Surnute saar

Tegelikult vaadati kasutajate galeriisid enam kui üksikuid kunstnikke või maale. Praeguseks on loodud 360 000 galeriid, millest 14 000 on veebis avalikud.

Ilmselgelt on klassikud endiselt vaatajate seas populaarsed, kuid huvi moodsa kunsti vastu on suurenemas. Dali ja Klimt on kõige otsitumate kunstnike hulgas. Internet võimaldab kasutajatel uurida nüüd ühes kohas mitut žanri. Õlimaalide kõrval on Art Projectis üle 5000 objekti enam kui kolmekümnes kunstivormis, sh siidimaal, skulptuurid ja mööbel. Ei ole kuigi palju kohti, kus saab kõrvuti vaadata Brasiilia tänavakunsti ja Botticellit.

Paljud partnerid, kes on panustanud kunstikollektsiooni, on oma muuseumid ka Street View’s välja pannud. Keskmiselt kulutavad külastajad hoonete sisemuse uurimiseks ja maalide vaatamiseks umbes kaks minutit. Valge maja on olnud Street View sihtpunkt, mida külastajad on Art Projecti raames kõige enam vaadanud. Suurem osa meist ei saa kunagi võimalust sinna sisse pääseda, kuid internet pakub suurele üleilmse tähtsusega asutuses paiknevale kunstikogule haruldast sisevaadet.

Internet annab uue võimaluse õppida kunstiajalugu spetsialistidelt. Meie järjekordne kunstiloeng toimub täna meie G+ lehel. Seal on tutvustamiseks The Metropolitan Museum of Art ning käsitletakse teemat „Multimeedium kunstis“. Osalemiseks registreeruge siin. Saate asjatundjaid kuulata oma tugitoolist.

Google Art Project käivitus 2011. aastal. Tänaseks on enam kui 200 muuseumi rohkem kui 40 riigist pannud inimestele võrgus vaatamiseks välja 40 000 teost. Ainus Google Art Projectis nähtav Baltikumi muuseum on Läti rahvusmuuseum aadressil: http://www.googleartproject.com/collection/national-museum-latvia.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht