Vene Reekviem sel pühapäeval Noblessneri Valukojas

Helen Sildna

Pühapäeval, 23. augustil esitleb Nargen Festival Noblessneri Valukojas oma selle hooaja võimsaimat kontserti - maineka noore vene helilooja Lera Auerbachi teost Vene Reekviem. Suurvormis löövad kaasa ligi 180 esinejat: suur sümfooniaorkester, segakoor, poistekoor, solistid Tõnu Kaljuste juhatamisel ning tegemist on teatraalse ettekandega, mille lavastanud Jaanus Rohumaa. Reekviemi ettekanne Eestis tähistab ühtlasi ka Balti Keti 20. aastapäeva ning on esimene avalik kontsert, mis toimub väärikas Noblessneri sadama Valukojas.

1973. aastal Venemaal sündinud ja hiljem New Yorki elama asunud noore poeedi, pianisti ja helilooja Lera Auerbachi monumentaalne teos on pühendatud repressioonide ja sõdade ohvritele kogu maailmas. Nargen Festival on heliteose oma 2009. aasta kavasse võtnud tähistamaks üle-euroopalist stalinismi- ja natsismiohvrite mälestuspäeva ja meenutamaks Balti ketti, millest möödub sel päeval 20 aastat.

Tõnu Kaljuste, kes on aastal 2007 juhatanud Hamburgi ooperiteatris ka Lera Auerbachi balletti Väike Merineitsi, kommenteerib: “Juhatasin Vene Reekviemi esiettekannet Bremeni festivalil 2007. Kontserti ette valmistades sain suure elamuse teose tekstide kompositsioonist ja orkestratsiooni värviküllusest. Kujutlesin reekviemi esitust teatraalsete elementide ja sõnade visualiseerimisega. Bremenis polnud see võimalik, hakkasin otsima ruumi, kus niisugust visiooni ellu viia. Kui Jaanus Rohumaa mind Valukotta viis, tundsin, et leidsime väärika saali, kuhu mahuvad me ideed, solistid, orkester ja koorid. See on tõeline Festival Hall. Haruldane akustika.”

Vene Reekviem on kirjutatud mezzo-sopranile, poiss-sopranile, bassile, poistekoorile, segakoorile ja suurele orkestrile, kontsert Tallinnas saab olema teose neljas ettekanne maailmas – Vene Reekviem on varem kõlanud Saksamaal, Hispaanias ja päev enne Tallinna kontserti, 22. augustil Riia Toomkirikus. Pühapäeval, 23. augustil astuvad Tallinnas, Noblessneri Valukojas üles Annely Peebo, Nikita Storojev, Heldur Harry Põlda, segakoor Latvia, ERSO, Estonia Poistekoor Hirvo Surva juhtimisel, dirigeerib festivalijuht Tõnu Kaljuste ja lavastanud on Jaanus Rohumaa, kunstnikud Mae Kivilo ja Taavet Jansen. Tekstid tõlgitud Doris Kareva poolt.

Lera Auerbach on teose kohta öelnud: “See teos põimib ühte pühad ortodokssed liturgilised tekstid, palved surnute ja vangistatute eest, ning ilmaliku luule. Selles leidub tekste alates Puskini, Derzavini ja Lermontovi teostest kuni Pasternaki, Mandelshtami, Bloki, Gippiuse ja Ahmatova ning kaasaegsete luuletajateni, kelle hulka kuuluvad ka näiteks Brodski ja Ratusinskaja, kellele kõigile sai osaks tagakiusamine erinevate sallimatute reziimide poolt läbi Vene ajaloo erinevate perioodide. Venemaa jaoks on kodumaa poeedid alati olnud südametunnistus ja tõe hääl. Et ajalugu ei korduks kui luupainajalik variatsioon lakkamatust ebaõiglusest, peame talletama mälestuse sellest sügavale ellujäänute hinge. Meie tõelise olemuse määravad meie mälestused.”

Lennusadama taga asuv Valukoda kuulub Peetri sadama ehk Port Noblessneri alale, kus septembris avab arendaja Jaanus Tamme jahisadama. Tsaari-aegse sõjasadama otsustas korda teha omanik Balti laevaremonditehas, ning Tõnu Kaljuste ja Jaanus Tamme on löönud käed, et koostöös Sadamaga saaks väärikast Valukojast kontsertsaal Nargen Festivali suurkontsertide jaoks, mis Naissaare Omari küüni ei mahu. Jaanus Tamme räägib: “1913 aastal asutasid härrased Emanuil Nobel, kes on muuseas Nobeli preemia asutaja vend, ja Lessner seal võimsa allveelaevade tehase. Nende kahe mehe järgi nimetatigi see Noblessneri sadamaks. Praeguseks kuulub see ala Balti Laevaremondi Tehasele. Minu unistus ja plaan on aga arendada sadama territooriumil välja uus jahisadam, millest saaks rahvusvahelise ookeanipurjetamise peatuspaik ning tuua sellesse visuaalselt nii võimsasse paika ka kultuurielu – ei ole just palju kohti, kus oleksid võimalused paadiga otse ooperisaali ette sõita. Hetkel veel sadamapiirkonda avalikku juurdepääsu ei ole, nii et 23. augustil on kontserdikülastajatel haruldane võimalus ka väärikat ja rikka ajalooga sadamakompleksi näha. “

Katamaraanid Merilin ja Karolin väljuvad Noblessneri valukotta Lindaliinide terminalist Linnahalli juurest kell 18.15. Orienteeruv aeg tagasi Linnahalli juures kell 21.00. Lastele tasuta kohti ei ole. Kuna kontsertpaika saab vaid mööda mereteed, siis palutakse olla Linnahalli juures kell 18.00.

Kestus 1 tund 20 min (ilma vaheajata).
Eelmüügipilet hinnaga 200.-/250.- sisaldab laevasõitu.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht