Wiiraltiga seotud trükised ja pisigraafika Eesti Rahva Muuseumi Postimuuseumis

Reimo Rehkli

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti Rahva Muuseumi Postimuuseum avas Wiiralti 115. sünniaastapäeval, 20. märtsil Eesti kuulsaimale graafikule pühendatud näituse „Eduard Wiiralt 115“.

Looja eest räägib tema looming. Kunstnikuna oli Eduard Wiiralt nii tehniliselt kui ka temaatiliselt mitmekülgne: meisterlik erinevate graafikatehnikate kasutamisel, viljeles figuraalset kompositsiooni, portreed, loomade ja maastiku kujutamist, natüürmorti. Kunstniku loomingulise pärandi moodustavad ligi 4000 joonistust ja üle 400 estambi.

Avatav näitus koosneb tartlaste erakogudest pärinevatest Wiiraltiga seotud trükistest ning Wiiralti pisigraafikast. Eksponeeritud on nii Wiiralti loodud raamatuillustratsioone ja tarbegraafikat kui ka väljaandeid Wiiralti loomingut käsitlevate artiklite ja tema teoste reproduktsioonidega. Põnevaks lisandiks on Wiiralti saadetud kirjad ja postkaardid.

Osa näitusest moodustavad Wiiraltiga seotud filateelianäidised. Eesti Post andis 1998. aastal välja Eduard Wiiralti 100. sünniaastapäevale pühendatud margiploki. Sellel on kujutatud Wiiralti teost “Põrgu”. Eduard Wiiralt on esimene kunstnik, kellele pühendati taasiseseisvumisel postmark. Välja on pandud ka margikunstnik Lembit Lõhmuse graveeritud terasplaat margi raamjoonte ja tekstiga, mis valmis 1995–1996. Tollane plaan anda välja Wiiraltile pühendatud margivihik, mis oli juba kujunduse lõpusirgel, majanduslikel põhjustel ei teostunud.

Wiiralti suurepärast skulptorikätt võib praegu näha Eesti Rahva Muuseumi näitusel “Korraks koju” ERMi näitusemajas. Seal on eksponeeritud tema loodud pronksbüst “Kunstnik Konrad Mägi” (1922, TKM).

Näituse koostas Ants Linnard (Postimuuseumi Sõprade Selts) ja kujundas Jane Liiv.

Näitus on avatud 20.03.–7.04.2013

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht