Defitsiit ja taaskasutus kolib Tartusse

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Rahvusarhiivi filmiarhiiv avab 15. märtsil kl 16 Rahvusarhiivi peahoones Noora (Nooruse 3, Tartu) fotonäituse „Defitsiidist taaskasutuseni“, mis kõrvutab 25 aasta taguseid kriisiaja tühje poelette tänapäeva kaubaküllusega ning tollaseid vaateid ja tänavamoodi praegusel ajal avanevate piltidega.
„Defitsiidist taaskasutuseni“ esitab vaatajale „enne ja nüüd“ kõrvutuse, kus 1990. aastate esimeses pooles jõudu koguv tarbimisvaimustus ning selle ajaspetsiifiline representatsioon kohtub tänapäevase elustiilikultuuri ja taaskasutuse retoorikaga. Kuraatori Maarja Hindoalla sõnul ei ole eesmärk anda adekvaatset ja terviklikku ülevaadet kõikidest Eesti taasiseseisvumise jooksul aset leidnud tarbimiskultuuri muutumisprotsessidest, mis ei oleks ühe näituse raames võimalik, vaid juhtida tähelepanu mõnele märkimisväärsele nüansile, mis kooruvad välja tollaste ja praeguste fotode kõrvutamisel. „Tegemist on olukorraga, kus käsitletavad ajastud paljastavad üksteise olemust ning seeläbi saab näitusel märgilise kohalolu ka vaataja pilk. Fotod tühjadest poelettidest võivad ühele tunduda nostalgilised ja teisele, kes pole näinud muud kui küllust, eksootiliselt võõrana,“ avab näituse sisu filmiarhiivi juhtivspetsialist Aap Tepper.
Näituse tehniline lahendus on ajastuspetsiifiline – nii vanad kui ka uued fotod on pimiku punase valguse hellas embuses käsitööna fotopaberile pandud. „Mustvalge analoogfotograafia oli laialt levinud praktiline ja kiire viis jäädvustamaks ümbritsevat. Tänapäeval peegeldub neist teralistest ja kontrastsetest piltidest nostalgiahõngu,“ selgitab filmiarhiivi juhtivspetsialist Jarmo Nagel, et monokromaatilisus lisab näitusele ajamõõtme ning nõnda mõjuvad isegi hiljuti tehtud pildid kui kellegi kaugest perealbumist.
Näituse tegijad kutsuvad ka külastajaid märkama 25 aasta jooksul toimunud muutuseid elus ja tänavapildis. Laadides foto Facebooki või Instagrami, tasub meeles pidada näituse ametlikku märksõna #elu25. Üritus Facebookis.
Näitus avatakse kolmapäeval, 15. märtsil kl 16 ning see jääb avatuks kuni 28. aprillini 2017, E-R kl 9-19.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht