Doktoritöö uuris Rahel Olbrei loometegevust

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

7. juunil kaitseb doktoritööd Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Heili Einasto, kes uuris Estonia balletijuhi Rahel Olbrei (1892-1984) loometegevust, st koreograafilist loomingut, pedagoogi- ja juhitööd Estonia teatris (1925-44) ning selle mõju eesti balletile 20. sajandi vältel.

Doktoritöö uuris Olbrei loomingu ja tegevuse avamist, tutvustas ja analüüsis tema loomepõhimõtteid ning tema vaimse pärandi olulisust eesti tantsukunstis. „Just Rahel Olbrei isiksus ja loometegevus, mis hõlmab mitte üksnes tema tööd koreograaf-lavastajana, vaid ka toimetamisi pedagoogi ja tantsurühma juhina, panid aluse 20. sajandi eesti balletile,“ sõnas Heili Einasto. Olbrei süstemaatiline ja järjekindel tegevus Estonia teatri balletijuhina kujundas traditsiooni, mis on püsinud 21. sajandi alguseni.

Einasto uuris Rahel Olbrei loometegevust selle kolmes väljendusviisis – koreograafiline looming, pedagoogi- ja juhitöö. Selleks analüüsis Einasto balletijuhi pärandit ehk seda, mis jäi temast alles  pärast Eestist põgenemist 1944. aastal, kui ta oli tantsujuhina töötanud kaheksateist hooaega. Antud pärand eksisteerib eelkõige kultuurimälus, mitõttu uuris autor mälestusi: näiteks intervjureeris eri põlvkondade tantsijaid ja tantsuga seotud inimesi, analüüsis arvustusi, mälestusteraamatuid ja hilisemaid minevikukogemusi puudutavaid ülestähendusi ning ka fotosid Olbrei lavastustest.

Heili Einasto doktoritöö kannab pealkirja “Eesti balleti rajaja Rahel Olbrei: loometegevus, retseptsioon, pärand” ja selle avalik kaitsmine toimub 7. juunil kell 12 Tallinna Ülikoolis (Uus-Sadama 5, ruum M-648). Töö juhendaja on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Kristel Pappel.

Doktoritöö täistekst on kättesaadav TLÜ Akadeemilise Raamatukogu keskkonnas ETERA.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht