Eesti Arhitektide Liidu 2016. aasta kuraatorinäituse võistlus on avatud

Eesti Arhitektide Liidu 2016. aasta kuraatorinäituse võistlus ja selle tingimused

Korraldaja: Eesti Arhitektide Liit (EAL)

Toimumiskoht: Eesti Arhitektuurimuuseumi suur saal

Osavõtt: Eesti-sisene

Väljakuulutamise kuupäev: 20. jaanuar 2015

Võistlustööde esitamise tähtaeg: 16. märts 2015 kell 16:00

EALi 2016. aasta kuraatorinäituse idee

Eesti Arhitektide liit kuulutab välja kuraatorinäituse konkursi, leidmaks 2016. aastaks kuraatori(d) Arhitektuurimuuseumis, Rotermanni soolalao suures saalis toimuvale EALi kuraatorinäitusele. Antud võistlusega otsitakse kuraatorit, keda huvitab näituse kui formaadi läbi tutvustada, analüüsida või eksperimentaalselt läheneda kogu Eesti ehitatud keskkonda puudutavatele teemadele.

2016. aasta kuraatorinäitus mõtestab lähiminevikus ehitatud kohalikku arhitektuuri. Viimane kaasaegset arhitektuuri koondav laiapõhjaline näitus „Buum Ruum. Uus Eesti Arhitektuur“ kajastas 2000.-2008. aastal majanduskasvu ja ehitusbuumi ajal valminud arhitektuuri. Kuidas võtta kokku buumijärgsed aastad Eesti arhitektuuris (2009-2015)?

Endiselt on aktuaalne eesti arhitektuuri enesemääratluse küsimus. Mil moel reageerisime majanduslangusele ja kuidas kandus see ehitatud keskkonda? Kas arhitektuurivaldkond otsis väljundeid ehitamisest väljaspool? Kas kümne aasta tagusega võrreldes on meie enesenägemuses midagi muutunud? On asjad paika loksunud ja stabiilsus saavutatud?

2012. aasta oktoobris toimunud EALi esimene kuraatorinäitus „LASN” käsitles Tallinna Lasnamäe linnaosa rehabiliteerimise võimalusi. Kuraatoriks oli arhitekt Reedik Poopuu. Seda eksponeeriti Tallinnas, Narvas, Tartus ja Pärnus. 2014. aasta oktoobri lõpus toimunud arhitektide Karin Tõugu ja Kadri Klementi kureeritud näitus „Mängiv inimene. Kaheksa visiooni lasteaedade arhitektuurist“ tegeles lasteaedadele uute ruumiliste ideede leidmisega. Seegi liigub ringi peale Tallinna mitmetes Eesti linnades.

  1. aasta näitus on mõnevõrra erinev, vaatab tagasi ehitatud keskkonnale, kuid peaks sarnaselt eelmistele tekitama edasiviivat diskussiooni ning omama selget kuraatori seisukohta ja omanäolist vaatenurka. Lisaks ootame kuraatorilt esmaseid ettepanekuid ekspositsiooni osas – kuidas / mis mahus planeeritakse eksponeerida visuaalseid materjale ja mis osas makette jms. Näitusel esitletavad tööd valib välja näituse kuraator. Näitusel peab olema selge kontseptsioon, teemapüstitus ning probleemistik, mida püütakse lahendada või millele soovitakse tähelepanu juhtida. Näitus peab sobituma näitamiseks väljaspool Eestit ja kõnetama rahvusvahelist publikut.

Kuraatorinäituse vorm

Kuraatorinäitus toimub eeldatavasti Eesti Arhitektuurimuuseumi suures saalis (Ahtri 2, Tallinn) 2016.aasta märtsis. Näitust peab saama transportida, kohandada näitamiseks ka mujal Eestis ja välismaal. Kuraatorinäitusega kaasneb kuraatori koostatud kakskeelne kataloog ja tutvustav vestlusõhtu.

Kuraatorinäituse eelarve

Kuraatorinäituse ja kakskeelse kataloogi prognoositav kogueelarve on 30 000 euri.

Kuraatorinäituse võistlusel osalejad

Võistlus on avalik ja üheetapiline. Kuraatorivõistlusel on osalema oodatud arhitektid, kuraatorid, kunstiteadlased jt. Teretulnud on osalema kooslused erinevatelt erialadelt, näiteks arhitekt ja kunstiteadlane. Vähemalt üks kuraatorite meeskonna liige peab olema Eesti Arhitektide Liidu või selle noortesektsiooni liige.

Kuraatorinäituse võistlusele tööde esitamine

Võistlustöös palume selgitada:

  1. Kuraatorinäituse teema teoreetiline püstitus;
  2. Kuraatornäituse kataloogi kontseptsioon;
  3. Näituse ruumilise lahenduse selgitus.

Võistlustöö esitatakse vabas vormis, köidetuna A4-formaadis. Tööd esitatakse anonüümselt, varustades need märgusõnaga.

Iga võistlustöö esitatakse eraldi ilma väliste eraldusmärkideta kinnises ümbrikus, milles on töö ja lisaümbrik märgusõnaga „Nimekaart”. Selles ümbrikus olevale nimekaardile kirjutatakse võistlustöö autori(te) nimi (nimed) ja kontaktandmed.

Võistlustööd tuleb esitada hiljemalt 16. märtsiks 2015 kella 16.00-ks EALi kontorisse Põhja pst 27A (teine korrus), 10415 Tallinn.

Kuraatorinäituse võistluse žürii

Žüriisse kuuluvad Indrek Allmann, Aet Ader, Margit Mutso, Kalle Vellevoog, Karin Tõugu, Triin Ojari, Andres Kurg.

Kuraatorinäituse võistluse preemiad

Esimese koha preemia on 1000 eurot ja õigus kureerida aastanäitust. Kahe äramärgitud töö preemia on à 500 eurot. Žürii jätab endale õiguse vajadusel preemiaid ümber jagada.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht