Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursil võidutses tänavu avaliku sektori innovatsioonitiim

18. septembri õhtul kuulutati Eesti Disainiauhinnad (EDA) 2020 virtuaalgalal välja konkursi võitjad. Kolmes kategoorias läks auhind avaliku sektori innovatsioonitiimile ehk Innotiimile, kelle väljatöötatud ‘‘Rahunemispeatus Eesti teedel‘‘ sai ka disainiteo auhinna. Auhinnatud töid saab näha Viru Keskuse aatriumis 21. septembril avataval näitusel, sealt edasi rändab näitus ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva.

Virtuaalsel auhinnagalal, mida juhatas sündmuse virtuaalne perenaine EDA, kõnelesid lisaks disaineritele ja disainivaldkonna eestvedajatele ka Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja kultuuriminister Tõnis Lukas.

Sel aastal esitati konkursile kokku 235 tööd, neist 49 valiti žürii poolt edasi finaali. “Selle aasta töid vaadates hakkab silma, et eriliselt on kasvanud disaini rakendamine avalikus sektoris ja see on oluliselt laiendamas disaini mõjuvälja. Paljudel konkursile esitatud disainilahendustel on olemas tugev potentsiaal olla ka rahvusvaheliselt skaleeritud,” kommenteeris Eesti Disainikeskuse juhataja Tiia Vihand tänavust konkurssi.

“Eesti Disainiauhinnad konkursiga soovime tunnustada nii kaasaegseid disaini-kontseptsioone ja disaini mõistmise erinevaid aspekte kui juba traditsioonilist head disaini. Uute kategooriate tekkimisega ja vanade uuendamisega tahame esile tõsta disainivaldkonna laienemist, väärtusi ning disaini olulisust inimeste, majanduse ja muidugi ka keskkonna seisukohast,” selgitab Vihand.

Vihandi sõnul oli suureks üllatajaks sel aastal teenusedisaini kategooria. “Esitatud tööde suur hulk näitab, et teenusedisain on leidnud oma koha Eesti disainimaastikul ning viimastel aastatel on selle rakendamine edenenud jõudsalt, nii äriarenduses kui avaliku sektori innovatsioonis,” ütles Vihand.

Teenusedisain avalikus ja kolmandas sektoris kategoorias kuulutati parimaks avaliku sektori innovatsioonitiimi (Innotiim) projekt ‘‘Patsiendikeskse raviteekonna disain‘‘ kui väga hea näide kvaliteetsest teenusedisainiprotsessist. Positiivne on see, et Innotiim noppis võidud veel ka Disainimuutja ja Disainitegu kategooriates. Žürii hinnangul on Innotiim oma tänuväärse tegevusega reaalselt toonud riigiaparaadi sisse disaini ning kaasanud ametnikke ja otsustajaid erinevatest ministeeriumidest, mis on erakordne ning väärib  Disainimuutja tiitlit. Disainiteo auhinna pälvis Innotiim nn dirty hack projektiga ‘‘Rahunemispeatus Eesti teedel‘‘, mis leidis palju kajastust ka väljaspool Eestit ning on hetkel jõudmas ka seadusesse.

Teenusedisain erasektoris kategooria võit läks disainibüroole Brand Manual, Saarionen Eesti kahjumliku ‘‘Mamma‘‘ brändi plussi pööramise eest. Antud töö puhul hindas žürii selget strateegilist lähenemist erinevatel tasanditel, kus oli välja toodud ka reaalsed äritulemused.

Aasta Disaineri auhind läks jagamisele Martin Veismani ja Valter Jakovski disainitandemi vahel, kes tegutsevad ühiselt disainibüroos Ruum 414. Žürii kiitis, et Martini ja Valteri tööd on paistnud läbi aastate silma konkurssidel ühtlaselt tugeva kvaliteedi ja kompromissitute töödega, ning tõi neid eeskujuks teistele disaineritele oma uute paindlike töövõtete poolest. Samuti on nad tuntud kui disainerid, kes tulevad ka kõige keerulisemast olukorrast välja.

Disainihariduse kategooria kandidaadid olid tänavu väga eriilmelised, kätkedes nii haridusprojekte, õppevara kui ka inimesi, kes on oma südameasjaks võtnud disainivaldkonda vedada ja arendada. Auhinna pälvis Kristjan Mändmaa, kes žürii sõnul on sütitav ideedegeneraator ja andnud olulise panuse Eesti disainihariduse arendamisse. Kristjan vaatab ja tajub disainiharidust tervikuna ja on panustanud erinevate haridusastmete ning koolide koostöö suurendamisse, mis on eelduseks valdkonna arenguks.

EDA 2020 Graafiline ja digitaalne kategooria muutus sellest aastast ADC*E (Art Directors Club Estonia) kontekstis väärtuspõhiseks. Hinnati seda, kui hästi tehtud töö edendab meie ühiskonnale olulisi väärtuseid, ning ühes kategoorias sattusid võistlema pakendid videotega ning kodulehed raamatutega. Uuteks kategooriateks olid teadusarendus ja tehnoloogiline progress; majanduslik, sotsiaalne ja piirkondlik koostöö; kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus ning jätkusuutlik areng (viimases kategoorias võitjat välja ei kuulutatud).

 • Teadusarendus ja tehnoloogiline progress kategoorias valiti võidutööks disainibüroo DUX ‘‘Hooli‘‘ päevakalender ja kell. Rakendus on mõeldud suhtlusvahendiks eakatele ning nende lähedastele – žürii kiitis selgelt ja põhjalikult läbimõeldud tööd, mis aitab inimeste elusid paremaks muuta.
 • Majanduslik, sotsiaalne ja piirkondlik koostöö kategooria võidutööks osutus Joonas Sildre „Alkoholi lapsed“ illustratsioonid, mille terviklik kontseptsioon ja laitmatu teostus tõi Levilas ilmunud Eero Epneri uurimusartikli valupunktid eriti valusalt välja.
 • Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus kategoorias hinnati parimaks selline töö, mis nii sisu kui vormi poolest aitavad paremini mõista meie minevikku ja vaadelda seda teed, mida pidi me siia tulime – ‘‘Vali parem minevik‘‘ näituse kontseptsioon, ülesehitus ja graafiline identiteet. Töö autoriks oli disainibüroo Velvet.

Uueks Nooreks Püssiks (noore graafilise disaineri auhind) pärjati Pauline Marie Korp. Žürii iseloomustas Paulinet kui julgelt oma stiili otsiv noort disainerit, kes katsetab võtete ja stiilidega ning kelle katsetusi saadab tavaliselt ka edu, ning julgustas teda jätkama seda joont ka edaspidi.

SÄSI (parim noor toote-, tekstiili- või moedisainer) oli sel korral noorte moedisainerite jõulise rünnaku tunnistajaks, kelle sekka mahtus ka mõni ehtekunstnik. SÄSI auhinna pälvis Kadi Adrikorn ning kelle looming koondub Adrikorn Artefacts nime alla. Kadi võlus žüriid oma sügavuti mineva enesekindla lähenemisega, pakkudes mugavust ja nüansirikast eneseväljendust, väärtustades traditsioone ja kestlikkust.

Tootedisaini auhind BRUNO 2020, mida annab välja Eesti Disainerite Liit, märksõnadeks olid sel aastal jätkusuutlikkus ja kohalikud materjalid.

 • BRUNO Elukeskkondliku tootedisaini kategooria esimene koht läks Pavel Sidorenkole ja Vitali Valtanenile ‘‘N30‘‘ multifunktsionaalse välimööbli seeria eest, mis on toodetud 100% taaskasutatud sega-plastikjäätmetest.
 • BRUNO Elustiili tootedisaini kategoorias hinnati parimaks EGG Laura Saks ehted, mis on valmistatud bioloogilistest materjalidest.
 • BRUNO Insenertehnilise tootedisaini kategooria võidutööks osutus nutikas Saunum Premium elektrikeris, mille autoriteks on disainibüroo iseasi

EDA 2020 auhinnagalal anti välja ka kaks auväärset Elutöö preemiat – Prillitoos (graafilise disaini elutööpreemia) ja BRUNO Elutöö preemia.

Prillitoos 2020 auhinna pälvis Vladimir Taiger, kes on elu jooksul kujundanud kauneid marke, väärtpabereid ja on ühtlasi ka Eesti krooni autor. BRUNO 2020 Elutöö auhind läks Maile Grünbergile, kes on legendaarne Eesti disainer ja sisearhitekt, tuntud eelkõige oma kirgliku, bravuurika ja julge lähenemisega ruumidele ja objektidele, mis tema kujundada on olnud.

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.

Eesti Disainiauhinnad 2020 auhinnatud töid saab näha näitusel Viru Keskuse aatriumis 21. septembrist 5. oktoobrini. Varasematest aastatest erinevalt ei piirdu näitus tänavu vaid Tallinnaga, vaid rändab edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva.

EDA 2020 võitjad kategooriate lõikes:

 1. TEENUSEDISAIN:

– Teenusedisain erasektoris: Saarionen Eesti – Mamma / Brand Manual

– Teenusedisain avalikus ja kolmandas sektoris: Patsiendikeskse raviteekonna disain / Avaliku sektori innovatsioonitiim

2. DISAINITEGU: Rahunemispeatus Eesti teedel / Avaliku sektori innovatsioonitiim

 1. DISAINIMUUTJA: Avaliku sektori innovatsioonitiim
 2. 4. AASTA DISAINER: Martin Veisman ja Valter Jakovski
 3. 5. GRAAFILINE JA DIGITAALNE DISAIN

– Teadusarendus ja tehnoloogiline progress: Hooli / DUX

– Majanduslik, sotsiaalne ja piirkondlik koostöö: „Alkoholi lapsed“ illustratsioonid/ Joonas Sildre (Levila)

– Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus: ‘‘Vali parem minevik‘‘ näitus / Velvet
* Jätkusuutlik areng kategoorias võitjat välja ei kuulutatud.

 1. 6. DISAINIHARIDUS: Kristjan Mändmaa
 2. 7. BRUNO:

– Elukeskkondliku toote disain:  N30 välimööbli seeria / Pavel Sidorenko ja Vitali Valtanen

– Elustiili toote disain: EGG Laura Saks ehted / Laura Saks

– Insenertehnilise toote disain:  Saunum Premium keris / iseasi (Martin Pärn, Pent Talvet, Sven Sõrmus, Kaspar Torn, Janno Nõu)

 1. 8. ERIAUHINNAD:

– NOOR PÜSS: Pauline Marie Korp

– SÄSI: Kadi Adrikorn

– PRILLITOOS: Vladimir Taiger

– BRUNO elutööauhind: Maile Grünberg

* ELUMUUTEV DISAIN (Grand Prix) kategoorias võitjat välja ei kuulutatud.

Kõikide EDA 2020 nominentidega saab tutvuda siin

EDA 2020 žüriiliikmetega saab tutvuda siin

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht