Eesti kaasaegne fotokunst Pärnu uue kunsti muuseumis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

EESTI KAASAEGNE FOTOKUNST
Fred Jüssi, Sven Začek, Karel Kravik, Kaupo Kikkas
23. oktoober – 6. detsember 2015
Pärnu uue kunsti muuseumis
Näituse avamine 22. oktoobril kell 17. 7. novembril Sven Začeki fotokoolitus
Eesti fotograafia ja fotograafide areng on teinud ja tegemas hoogsaid hüppeid maailmatasemele. Järjest enam saavad meie fotograafid suurt tähelepanu nii Eestis kui maailmas, pälvides mainekaid auhindu kui ka saades näitusekutseid suurtele ülemaailmsetele ekspositsioonidele.
Avatav fotonäitus toob Pärnusse nelja tunnustatud eesti fotograafi loomingu. Iga fotograafi väljapanek on kui muinasjutuline teekond, mis kostitab külastajat omalaadse vaikeluga. Näituse idee on pakkuda vaatajale positiivseid emotsioone ning rännakut vaikuse- ja rahumaailma, näidates nii looduspilte, portreid kui urbanistlikku fotograafiat. Näitusel osalevad Fred Jüssi, Sven Začek, Karel Kravik ja Kaupo Kikkas.

Fred Jüssi

Fred Jüssi

Fotograaf ja mõtleja Fred Jüssi pildistatud liblikatiivad ning kivisamblikud näitavad autori kõrget tehnilist fotografeerimisoskust kui ka võimet seda maaliliselt ja loominguliselt edasi anda. Jüssi on aastate jooksul kulgenud rattaga paljudel Eestimaa teedel ning leidnud teepervelt hukkunud liblikaid ja liblikatiibu. Terved tiivad on ta kaasa võtnud ning tiivulised on uue elu leidnud läbi maaliliste fotode – vaatad, ja jääd mõtlema elu hapruse üle.
Fred Jüssi on öelnud: „Aga inimene ei malda imesid imetleda, ei lepi sellega, mis talle antakse. Tema tahab imele lähemale, kohe päris ligidale, tahab, et hetk püsiks ja jääkski püsima, nii et võiks seda käega katsuda ja koguni omaks pidada. Endale võtta. Päriseks. Ja ime kaob õhkkergel lennul neljakümneks aastaks metsahämarusse.“

 

Sven Zacek

Sven Začek

Loodusfotograaf Sven Začek arvab, et looduses midagi jälgides või kedagi passides võib palju õppida ning foto tekkimise seisukohalt on fotograafia mitmetahuline valdkond. Ühelt poolt on tarvis kunstilist nägemust, milline foto võiks olla ja teiselt poolt on tarvis fototehnilisi oskusi, et lõpptulemus vastaks nägemusele. Just fototehnika valdamist peab Začek enda puhul üheks edukuse eeltingimuseks. Peamiselt pildistab Začek Eesti loodust, eriti tuntud on tema pildid kakkudest, mis avaldati hiljuti ka National Geographicu veergudel.
Oma näituse kohta kirjutab Sven Začek järgmist: “Fotosid valides joonistusid minu jaoks välja kolm selget liini ehk paralleelstsenaariumit. Esimene teema on imetajad, kellele ma võlgnen tänu minu fotograafia juurde meelitamisel. Teine, nö peateema, on händkakud, kes on mind kõige enam paelunud ja keda jälgides ning jäädvustades ma olen looduses kõige rohkem aega veetnud. Kolmas teema on aerofotod, mis on viimasel ajal välja kujunenud selline uuem teema, kuna nüüd on võimalik õhufotosid teha droonide abiga. Seega, algus, igavik ja uudsus on minu fotode märksõnad sellel näitusel.”

Karel Kravik_

Karel Kravik_

Kolmas näitusel osaleja Karel Kravik on noor fotokunstnik, kes pälvis 2014. aastal Artproof noore fotograafi preemia ja ka 2015. aastal esimese Kalju Suure nimelise foto aastapreemia. Enda kohta kirjutab ta järgmist: “Ma kasvasin üles Sillamäel, nõukogudeaegses kinnises tööstuslinnas. Mul on väga vähe pilte oma lapsepõlvest, need vähesedki poseeritud ning tehtud pereüritustel, mida ma ei mäleta ega pea eriti tähtsaks. See ajendas mind looma oma isiklikku versiooni ajast, mis on määranud palju minu hilisemast elust. Hetkedest, mis tõid külmavärinad peale või liblikad kõhtu, lapseea unistustest, katsetamistest, kirgedest ja piiride kompimistest. Sedakorda omaenese lastega ja omaenese mälestuspiltide põhjal.“

 

 

 

Kaupo Kikkas

Kaupo Kikkas

Tunnustatud muusikute portreteerija ja portreefotograaf Kaupo Kikkas esineb sedapuhku loodusfotodega. Ta toob Pärnusse vaatamiseks fotoseeria, mis on autori isiklik ja intiimne katse kujutada puid viisil, mis oleks enamat kui kena looduspilt. Vaataja ette jõuab seeria mustvalgeid fotosid, mis eksponeeritud sajandeid vanal puitpinnal, tehtud kaheksa aasta jooksul ning inspireeritud Herman Hesse ja Valdur Mikita tekstidest.
“Olen aastaid otsinud viisi, kuidas kujutada puud nii, et see annaks edasi seda kirjeldamatut „miskit“, mida puud endas kannavad,” kirjeldab Kaupo Kikkas näituse sündi. “Ma ei ole puukallistaja, esoteerikahuviline ega ka eriti usklik, ometi valdab mind just metsas seistes see defineerimatu tunne, mille kujutamise usaldan sõnade asemel pigem kaamerale.”

Fotonäitus jääb avatuks 6. detsembrini.
7. novembril toimub Sven Začeki fotokoolitus, info ja registreerimine muuseumi e-posti aadressil muuseum@chaplin.ee või telefonil 4430772

Näituse koostaja, Vaiko Edur

Uue Kunsti Muuseum
Esplanaadi 10, Pärnu
Avatud iga päev 9 – 19.00
Rohkem infot:
www.mona.ee | muuseum@chaplin.ee | T: 4430772
https://www.facebook.com/Museum.of.New.Art

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht