Eesti Kontsert tähistab Heino Elleri juubelit kontsertidega

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Täna möödub 130 aastat Eesti muusika suurkuju Heino Elleri (1887–1970) sünnist. EK tähistab seda kontsertidega 9. märtsil Tallinnas ja 10. märtsil Tartus.

Eesti Kontsert tähistab koostöös Teatri- ja Muusikamuuseumiga Heino Elleri juubelit kontsertidega pealkirjaga „Modernist ja rahvakunstnik“. See erakordselt mitmetahuline kultuurisündmus annab lisaks muusikaelamusele ka ajastutunnetuse Elleri isiklike esemete näituse kaudu.

Kontsertosa toob esile Elleri elu- ja loometee kaks põimuvat telge – modernismi ja rahvuslikkuse. Lisaks kõlab teoseid 35 aastast ja mitmest žanrist, haprast duost teoseni orkestri ja harfiga. Tallinnas eelneb kontserdile vestlusring, milles osalevad põnevad ja sõnaosavad isiksused Kerri Kotta ja Rein Veidemann.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi uus väljapanek „Männid“ koosneb Heino Elleri isiklikest esemetest, millele on lisatud fotosid ja käsikirju arhiivist. Väljapanek on jaotatud nelja mändi meenutava vitriini vahel teemade järgi: Peterburi, looming, pedagoogika ja sünnipäev. Esemed jõudsid ETMM-i kogusse 1998. aastal helilooja abikaasa Ellu Elleri käest, kes andis kogu helilooja pärandi muuseumile. Elleri esemekogu jõuab avalikkuseni esimest korda. Näituse kunstnik on Laura Kõiv, projekti toetas Eesti Kultuurkapital.

Heino Elleri elutee ja -töö ühendab eesti rahvuskultuuri selle lätetest tänapäevani: pika elu vältel puutus ta kokku paljude eesti kultuuritegelastega alates Karl August Hermannist Lepo Sumerani. Elleri originaalne ja mitmekesine looming pani aluse kõrgetasemelisele eesti instrumentaalmuusikale. Pool sajandit väldanud pedagoogilise karjääri jooksul koolitas ta terveid põlvkondi eesti heliloojaid, sh Eduard Tubin, Arvo Pärt ning Jaan Rääts. „Kodumaise viisiga“ õnnestus Heino Elleril tabada punkt, kus muusikakunst ühineb rahvustundega, ning temast sai 1950–60ndatel üldtunnustatud rahvusklassik. Kuid veel 1930ndatel tunti Ellerit kui Eesti esimodernisti, kelle komplitseeritud helikeel tekitas mõnikord hämmeldust koguni muusikute seas. Elleri 130. sünniaastapäevale pühendatud galakontsert toob esiplaanile need helilooja elu- ja loometee kaks põimuvat telge – modernismi ja rahvuslikkuse.

N 9. märts kell 19 Estonia kontserdisaal
R 10. märts kell 19 Vanemuise kontserdimaja
HEINO ELLER 130
„Modernist ja rahvakunstnik“
Sten Lassmann (klaver, kõne)
Mikk Murdvee (viiul)
Liis Viira (harf)
Dirigent Risto Joost
Tallinna Kammerorkester
Keelpillikvartett: Triin Ruubel (viiul), Johanna Vahermägi (viiul), Egert Leinsaar (vioola), Theodor Sink (tšello)
Tallinnas eelneb kontserdile vestlusring

Kavas:
„Eleegia“ keelpilliorkestrile ja harfile
Viiulisonaat nr 1
Keelpillikvartett nr 2
Valik palu tsüklist „Kolmteist klaveripala eesti motiividel“
„Eesti tants“
„Viis pala keelpilliorkestrile“
Sümfoniett

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht