Eesti raamatukoguhoidjate kingitus Eesti riigi 100. sünnipäevaks

Eesti raamatukoguhoidjad kingivad Eesti riigi 100. sünnipäevaks virtuaalnäituse „Sajandi raamatukoguhoidjad“. See on Eesti raamatukoguhoidjate lugu. Raamatukogudest ei räägita just tihti, veel harvem raamatukoguhoidjatest. Eestimaal on aga aegade jooksul tegutsenud üksjagu tublisid raamatukoguhoidjaid, kes on jätnud jälje Eesti kultuurilukku ning oma tegevusega mõjutanud kogukondlikku ühistööd. Näitusele on valitud sadakond kolleegi, kelle töine panus jääb 20. sajandisse ning see avati pidulikult Eesti raamatukoguhoidjate XI kongressil Rakveres.

Virtuaalnäituse eesmärk on tutvustada ja väärtustada raamatukoguhoidja ametit, osundades sajandi jooksul toimunud muutustele Eesti raamatukogude tegevuses karismaatiliste raamatukoguhoidjate kaudu. Mõned näited näituselt.
• Sajandi raamatukoguhoidjate seas on ka tuntud poliitik ja jurist Kaarel Eenpalu (1888–1942), kes tudengina Tartu Ülikoolis õppides (1911–1914) andis olulise panuse raamatukogude rolli mõtestamisel. Ta leidis, et hea korralduse juures võib raamatukogusid nimetada rahvaülikooliks.
• Esimese Eesti noorteraamatukogu juhiks oli Alma Pulst (1904–1977) ning see avati Tallinna Keskraamatukogus 12. novembril 1933. a. Enamik noorteraamatukogu kasutajatest olid tol ajal poisid (53%) ning kõige suurema lugemishuviga 14–15-aastased noored (40%).
• Asta Joosti (1932) eestvedamisel toimus aastatel 1976–1990 Viimsi raamatukogus 640 kirjandusklubi üritust ning just Viimsi raamatukogus salvestati enamus tolle perioodi Eesti Raadio kirjandussaateid.
• Laine Nilbe (1924–1991) on jätnud sügava jälje Kiidjärve kultuuriellu, töötades aastatel 1957–1991 Kiidjärve raamatukogu juhatajana. Tema sõnul „Kiidjärvel on hästi toredad inimesed: lugemishimulised ja hakkajad. Rõõmustab, et viimasel ajal loetakse rohkem kui varem. Pühapäeval peab raamatukogu tingimata avatud olema, siis käib siin vaat et kõige rohkem rahvast.“
• Meie rahvaraamatukogude väärtustaja ja arendaja Elle Tarik (1938–2014) on raamatukogutöö peamised jooned kokku võtnud lühidalt: „Raamat leiab inimese – inimene leiab raamatu! Kes lugeda tahab, peab saama lugeda. Kes raamatut vajab, peab selle saama. Raamat, raamatukogu ja raamatukoguhoidja on tervik, üht ei saa teistest eraldi tõsta. Raamatukogu maine ja näo määravad inimesed, kes teenindavad lugejaid.“

Virtuaalnäituse tekstid on valminud kogukonna koostöös.

Näitus on vaadeldav nii arvutis kui mobiilis, kaardirakendus annab piirkondliku ülevaate.
Head tutvumist näitusega https://raamatukoguyhing.wixsite.com/sajandirkhoidjad

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht