Eesti Rahva Muuseumis etendub AFEKT muusikafestivali raames kammerooper „Atthis“

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Maailma nüüdismuusika üks tunnustatumaid heliloojaid Georg Friedrich Haas viibib sel nädalal Eestis nüüdismuusikafestivalil AFEKT, et osaleda neljapäeval, 20. oktoobril oma kammerooperi „Atthis“ esitlusel Tartus Eesti Rahva Muuseumis.
„Georg Friedrich Haas on tänavuse AFEKT festivali üks kahest nimiheliloojast, kelle teoste ettekandeid on võimalik kuulata sel nädalal Tallinnas ja Tartus,“ ütles festivali AFEKT peakorraldaja Monika Mattiesen. „Sellel aastal on festivali teemaks visuaal ja muusika. Tartus vastavatud Eesti Rahva Muuseumis presenteeritaksegi Haasi valgusrežiipõhist kammerooperit „Atthis,“ mille süžee baseerub Vana-Kreeka poetessi Sappho luulel. Teose kannavad ette sopran Kädy Plaas-Kala, Tallinna Uue Muusika Ansambel ja dirigent Arash Yazdani. Kammerooperi visuaalid on spetsiaalselt selle produktsiooni jaoks loonud Rainer Kohlberger Saksamaalt.“
„Festivali algne idee 15 aastat tagasi oli aidata Eesti nüüdismuusika heliloojatel ja interpreetidel tõusta maailmas kuuldavaks ja nähtavaks. Praeguseks on üritus kasvanud rahvusvaheliseks ning tunnustatud heliloojad ja interpreedid tulevad Eestisse meie festivalile esinema suurima rõõmuga,“ rääkis Monika Mattiesen. „Paljud muusikud otsivad ise võimalusi festivalil osalemiseks – Eestit peetakse nüüdismuusika vallas ühtpidi puutumatuks reservaadiks, kuid teistpidi ei ole Eesti nende jaoks ääremaa, vaid konkureerimisvõimeline tegija. Seoses festivali kasvamisega nii-öelda lapseeast välja, oli aeg küps ka nimevahetuseks. Korraldasime nimekonkursi ja selle võitis muusikateadlane Maria Mölder, kes pakkus välja nime AFEKT.“
Festivali teiseks nimiheliloojaks on sel aastal Toivo Tulev. Tulev loob festivaliks kaks uudisteost, kus on samuti tähtsal kohal valgusrežii ning teatraalsed elemendid. Tänavuseks festivaliks on uued teosed kirjutanud veel Lauri Jõeleht, Elo Masing, hiljuti Berliinis festivalil Young Euro Classic uudisteose preemia võitnud Liisa Hirsch ning Oxana Omelchuk (Valgevene-Saksamaa). Eesti esiettekandele tulevad Elis Vesiku, Beat Furreri, Enno Poppe, Malin Bångi, Jarkko Hartikaineni ja paljude teiste teosed. AFEKTI külastab oma põlvkonna üks juhtivaid heliloojaid Simon Steen-Andersen, kellelt kuuleme multimediaalset klaverikontserti ERSO ja nüüdismuusika pianist Nicolas Hodgese esituses.
Festivalil AFEKT astuvad üles ansambel Klangforum Wien, keda on nimetatud nüüdismuusika lipulaevaks, Curious Chamber Players Rootsist, defunensemble Soomest, Ensemble Adapter Saksamaalt, ERSO, Tallinna Uue Muusika Ansambel ja Kädy Plaas-Kala, Eesti Filharmoonia Kammerkoor koos Elblagi kammerorkestriga, Trio Hoca Nasreddin Türgist ja paljud teised.

XV Rahvusvaheline Ny:dismuusika Festival AFEKT toimub Tallinnas ja Tartus 19.-26. oktoobrini 2016. Tegemist on jätkuga Tartus 14 aastat toimunud Eesti Heliloojate Festivalile. Viimastel aastatel Tallinnasse laienenud ja rahvusvahelisi kollektiive kaasanud festival sai muutustest tulenevalt uue nime. Festivali läbiv  teema on tänavu „Visuaal ja muusika”, multimediaalseid või teatraalseid elemente kasutatakse mitmel kontserdil, kaasatud on nii visuaalkunstnikke kui ka lavastajaid.
Festivali raames toimub 19.–20. oktoobril koostöös Kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooliga rahvusvaheline konverents „Multimediaalne kompositsioon: kaunid kunstid ja kaasaegne tehnoloogia“. Konverents toimub Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (Tatari 13, Tallinn) ruumis A-404.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht