Soome kirjanik Kjell Westö esineb Eestis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
kjell

Põhjamaade Ministrite Nõukogu kirjandusauhinna laureaat Kjell Westö. Foto Cata Portin

Finlandia auhinnaga pärjatud soomerootsi kirjanik Kjell Westö kohtub eesti lugejatega 6. mail Tallinnas Kirjanike Liidu saalis ning 7. mail Tartus Prima Vista festivalil.
Helsingis elava, kuid peamiselt rootsi keeles kirjutava Westö loometee on olnud tähelepanuväärne. Juba tema esimest novellikogu „Lööve ja teisi novelle“ hinnati nii kõrgelt, et Westö esitati Finlandia auhinna nominendiks. Teise novellikogu ilmumise järel tituleeriti Westö aga üheks Soome silmapaistvamaks kirjanikuks.
1961. aastal sündinud Westö alustas karjääri ajakirjanikuna ning meediamaailm on moodustanud mitme tema teose taustsüsteemi. Westö kolme mahuka peateose keskseks tegelaseks on aga Soome pealinn. Finlandia preemia omistati autorile ajaloolise romaani „Kus kõndisime kunagi“ eest. Ülemöödunud aastal ilmunud romaan „Terendus 38“ tõi Westöle Põhjamaade Nõukogu Kirjandusauhinna. Teos räägib Soome kodusõjast ja olukorrast teise maailmasõja hakul. Kirjaniku väitel oli tegu soomlaste jaoks hella teemaga, millest on tulnud rääkida tundlikumalt kui teistest sõdadest Soome ajaloos.

Westö on aktiivne ja laia haardega kirjanik: ta on lugenud teatrikoolis kirjanduskursust, töötanud Helsingi Rootsi Teatris dramaturgina ning mängib kitarri ansamblis Nyrok Dolls.
Kjell Westö läbimurderomaaniks oli 1996. aastal ilmunud „Drakarna över Helsingfors” („Tuulelohed Helsingi kohal”), mis pälvis Soomes Aitäh-raamatu-eest-medali (Kiitos kirjasta-mitali) nimelise kirjandusauhinna. Lisaks viimatiilmunud romaanile „Terendus 38“ (tlk Tõnis Arnover), on eesti keelde on Westö loomingust tõlgitud novellikogu „Bruusi juhtum” (1996, tlk Mari Allik) ning romaanid „Lang” (2007, tlk Ülev Aaloe) ja „Kus kõndisime kunagi: romaan ühest linnast ja meie soovist rohu seest välja paista” (2011, tlk Tõnis Arnover). Viimase eest tunnustati autorit ka Finlandia kirjandusauhinnaga.

Kirjanik Kjell Westö Eestis
TALLINN, 6. mai kl 18
Kirjanduslik kolmapäev
Kirjanike Maja, Harju 1
Autoriga vestleb tõlkija Tõnis Arnover.
TARTU, 7. mai kl 17
Kirjandusfestival Prima Vista
TÜ Raamatukogu konverentsisaal, W. Struwe 1
Autoriga vestleb kirjanik ja tõlkija Jan Kaus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht