Elmar Kitse legendaarne näitus uuesti Tartu Kunstimajas

elmar-kitsNeljapäeval, 17. novembril kell 18.00 avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis Elmar Kitse legendaarse 1966. aasta isikunäituse taastatud versioon. Poole sajandi järel saab iga vaataja ise veenduda, kas Eesti kunstiloos näitust ümbritsev ülivõrdeline aura ka reaalselt tõele vastab. Näitus jääb avatuks 11. detsembrini.
Elmar Kitse (1913–1972) loetakse üheks Eesti kunstiajaloo väljapaistvamaks ja viljakamaks loojaks. Tema 1966. aasta isikunäitus, mille 105 teosest enamik valmis sama aasta jooksul, on esimeseks tõeliseks abstraktse kunsti võidukäiguks Eestis ning üheks tähtsaimaks 1960ndate lõpu kunstiuuenduse verstapostiks. 1994. aasta Kitse kataloog kirjutab näituse kohta: „Seda väljapanekut võib nimetada moodsa kunsti manifestatsiooniks ning tippsündmuseks 1960ndatel aastatel.”
Vaadates Kitse toonaseid teoseid, on enam kui selge, et nendeni on viinud aastakümneid kestnud arengutee, mille juured peituvad pallaslikus maalikoolis. Nagu autor isegi on öelnud, peab looja esmalt jõudma teatud kogemuste ja oskusteni, et oma ideid soovitud moel väljendada. Aastaks 1966 oli Kits kahtlemata saavutanud sellise taseme.
Praeguse näituse on teinud võimalikuks kunstiloolase Peeter Talvistu mitme aasta pikkune uurimistöö, mille tulemusena on koostöös Eesti kunstiavalikkusega leitud nii mõnigi aastaid kadunuks peetud teos. Aastal 1966 pildistati tolle aja kohta erakordselt ohtralt saalivaateid ning koostati korralik väljapaneku nimekiri, mis muudab praeguse „taaslavastuse” üleüldse võimalikuks.
Avamaks näituse ja Kitse loomingu tausta, on võimalik vaadata spetsiaalselt valminud pooletunnist intervjuu-filmi, kus erinevad kunstnikud ja kunstiajaloolased vaatlevad nii toonast ajastut, Kitse loomingut kui ka näitust ennast. Üle neljakümne aasta saab taaskord kuulda Elmar Kitse häält.

Näituse kuraatorid: Voldemar Erm, Peeter Talvistu
Näituse kujundajad: Elmar Kits, Peeter Krosmann
Restauraatorid: Nele Ambos, Ago Teedemaa (Tartu Kunstimuuseum); Maris Klaas, Allan Talu (Eesti Kunstimuuseum)
Meeskond: Indrek Aavik, Indrek Grigor, Arvi Kuld
Laenutajad: Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Rahvusarhiiv, Eesti Rahva Muuseum, Enn Kunila kollektsioon, erakogud

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht