Festival „Moraavia sügis“ valis Erkki-Sven Tüüri oma resident-heliloojaks

PRIIT KUUSK

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti helilooja Erkki-Sven Tüür on valitud Tšehhimaa mainekas muusikakeskuses, Moraavia pealinnas Brnos toimuva festivali „Moraavia sügis“ resideerivaks heliloojaks ja seal kantakse ette mitmeid tema teoseid ning sünnib ka üks esiettekanne.
Muusikapidustused nimetuse all „Moravsky podzim“, nüüd 48. korda, algasid 3. oktoobril ning kestavad kuni 16. oktoobrini. Juhtumisi on 16. oktoober ka Erkki-Sven Tüüri sünnipäev, ja selgi päeval kõlab Brnos tema muusika. Festivali korraldajaks on Filharmonie Brno.
Tüüri esimese teosena mängiti Brno Filharmoonia saalis eile, 7. oktoobril tema keelpillikvartetti nr 2 „Lost Prayers“, mille esitas Berliini ansambel Armida Quartett.
Siis tuleb mõni päev vahet ning vähemalt 12. oktoobril on Eesti helilooja ka ise Brnos kohal ning ka publiku ees. Päeval kell 14 toimub Ülikoolikinos Scala Tüüriga vestlus-kohtumine ning tema ooperi „Wallenberg“ filmilinastus. Sama päeva õhtul esineb festivalil kavaga „Three Estonian Stars“ kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel. Nende ettekandes kuuleb Erkki-Sven Tüüri teoseid „Missa brevis“ (Tšehhi esiettekanne), „Triglosson trishagion“ ja „Kui vaikivad päevased tuuled“, kavas on veel Arvo Pärdi „Alleluia-Tropus“, „Most Holy Mother of God“ ja „2 slaavi psalmi“ ning valik Veljo Tormise „Unustatud rahvastest“. Kontsert toimub Brno Punases kirikus.
Neljapäeval, 15. oktoobril on Brno Filharmoonia saalis esitamisel kava, kus Erkki-Sven Tüürilt on uusteosena esiettekandel „Conversio II“ kahele löökpillimängijale ja viiulile. Musitseerivad OK Percussion Duo ja Milan Paľa (viiul). Festivali koduleht meenutab, et Tüüri esimese „Conversio“ viiulile ja klaverile on maailmakuulsaks mänginud Gidon Kremer.
Reedel, 16. oktoobril on festivali viimane päev lõppkontserdiga Brno Janáčeki Teatris, kus kavas on Claude Debussy ja Igor Stravinski teoste vahel Tšehhi esiettekandel Erkki-Sven Tüüri sümfoonia nr 4 „Magma“. Teose mängivad löökpillisolist, nimekas Colin Currie ja Brno Filharmooniaorkester (Filharmonie Brno), dirigeerib Olari Elts.
„Moraavia sügise“ avas 3. oktoobril Tšehhi Filharmoonia orkester oma kuulsa peadirigendi Jiří Bělohláveki juhatusel üleni tšehhi muusika kavaga (Josef Suk, Leoš Janáček, Antonín Dvořák). 8. oktoobril mängib Brno tšelloansambel festivalil ka Arvo Pärdi teost „L’abbé Agathon“, kus sopranisolistiks on Marie Fajtová.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht