Fotomuuseumis avatakse näitus „STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat”.

18. oktoobril kell 18.00 avatakse Fotomuuseumis näitus „STODOM. Tähekombinatsioon, mis muutis Eesti fotograafiat”.
“Stodom” sai alguse 1964. aastal, kui grupp ärksaid fotograafe riiklikest fotoklubidest eemaldus. Kalju Suur, Peeter Tooming, Andrei Dobrovolski, Tatjana (Dobrovolskaja) Putnik, Rein Maran ja Boris Mäemets, hiljem veel Peep Puks ning Tõnu Tormis lõid tollases Nõukogude Liidus esimese ning täiesti ainulaadse loomingulise koosluse.
Esmakordselt Eestis tõsteti fotokunst maali ja graafikaga samale positsioonile Teaduste Akadeemia raamatukogu fuajees toimunud näitusel „Maal. Graafika. Foto.” (1966). Esimene fotode näitusmüük Eestis toimus 12.12.1972. Järgnesid arvukad fotonäitused Eestis, Nõukogude liidus ja Läänemaailmas.
“Stodom” ei tegelenud üksnes oma loomingu tutvustamisega, vaid vahendas näituseid ja autoreid ka mujalt maailmast. Korraldati teledebatte fotokunsti teemal, avaldati arvukalt artikleid ajakirjanduses. 1967 anti fotogrupp “Stodom’i” nime all välja fotoraamat “Läbi linna”.
Vähe teatakse fakti, et just “Stodom” kujundas Kiek in de Kökist fototorni, rajades sinna oma fotosalongi: 1970–1990. aastate olulisima fotokeskuse. Hoolimata raudsest eesriidest suutis “Stodom” end nähtavaks muuta terves maailmas.
Näituse kuraator: Tanel Verk
Kujundus: Andres Kull, Eva Krivonogova, Margot Sakson
Teostus: Sergei Kürsa, Salibar OÜ
Täname: Sirje Tooming, Peep Puks, Boris Mäemets, Andrei Dobrovolski, Rein Maran, Tõnu Tormis, Enn Säde, Mall Parmas, Annaliina Aavik, Alena Shminke, Reet Sau, Mart Laul Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum, Heli Pikk Eesti Rahvusringhääling, Korporatsioon Ugala.
Näitus jääb avatuks kuni oktoobrini 2020.

Raevangla Fotomuuseum
Raekoja 4/6
10146 Tallinn
www.linnamuuseum.ee/fotomuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht