Gordon Matta-Clark ja Anu Vahtra Kumu kunstimuuseumis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Neljapäeval, 21. veebruaril kell 18.00 avatakse Kumu kunstimuuseumi suures saalis radikaalsete linnaruumipraktikatega kuulsaks saanud USA kunstniku Gordon Matta-Clarki ja Eesti kunstniku Anu Vahtra ühisnäitus „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“.

Gordon Matta-Clarki (1943–1978) looming muutis fundamentaalselt arusaama arhitektuuri rollist tänapäeva inimese elus. Ta õppis Cornelli Ülikoolis arhitektuuri (1962–1968) ja kujunes 1970. aastatel New Yorgi kunstiskeene keskseks tegelaseks. Matta-Clark on kuulsaks saanud mahajäetud ja lammutamisele määratud hoonetesse loodud kohaspetsiifiliste installatsioonidega nii New Yorgis kui ka Pariisis, Antwerpenis ja mujal. Ta paljastas kaose linnaruumi näilise korrastatuse taga ning tõi esile inimesest lähtuvate elamise ruumide ja arhitektuursete struktuuride konflikti. Matta-Clark kuulus New Yorgis Green Street 112 tegutsenud galerii ja SoHo restorani FOOD ümber koondunud loomingulisse kollektiivi, mis mõtestas „anarhitektuuri“ mõistet (kombinatsioon sõnadest „anarhia“ ja „arhitektuur“). „Anarhitektuur“ tähistas kunstilist praktikat, mis tegeles nihestuste, tühimike ja mitte-kohtadega linnaruumis. Näitusel on väljas fotod ja filmid Matta-Clarki aktsioonidest ja installatsioonidest.

Anu Vahtra (1982) on Eesti kunstnik, kes on õppinud fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias ja Amsterdamis Gerrit Rietveldi Akadeemias ning saanud 2015. aastal Köler Prize’i peapreemia. Vahtrat huvitab ruumiline ja arhitektuurne keskkond, sealhulgas galeriiruumide ja muuseumihoonete spetsiifika. Vaevumärgatavate muudatuste kaudu paljastavad tema installatsioonid ruumide tavaliselt märkamatuks jäävad osad. Kumu näitusel on Vahtra loonud Gordon Matta-Clarki teostele installatiivse keskkonna, mis põhineb eelmise suure saali näituse „Vabad hinged“ kujundusel. Kumu hoovis paikneb Anu Vahtra installatsioon, mis meenutab muuseumihoone kohal asunud kunagist paekivikarjääri ning on dialoogis Matta-Clarki töödega. Näitusel eksponeeritakse lisaks slaidiprogrammi arhitekt Jüri Okase fotoseeriast „Väike moodsa arhitektuuri sõnastik“ (1974–1986) ning dokumentatsiooni Anu Vahtra performatiivsest jalutuskäigust „Open House Closing. A Walk“ Performa biennaalil 2017. aastal New Yorgis.

Neljapäeval, 21. veebruaril enne näituse avamist kell 16.30 toimub Sergio Bessa ja Jessamyn Fiore kuraatorituur inglise keeles.

Avamisel esitletakse näitusega kaasnevat raamatut „Lühiajaline igavik“, mille on välja andnud kirjastus Lugemik koostöös Eesti Kunstimuuseumiga.
Raamat toob kokku Gordon Matta-Clarki, Jüri Okase ja Anu Vahtra loomingu ning kirjeldab ideede ja praktikate levikut kunstimaailmas viisil, mis jätab kõrvale hierarhilised mõttemudelid.

Raamatu koostajad: Anu Allas, Anu Vahtra, Indrek Sirkel
Tekstid: Hanno Soans, Carl-Dag Lige, Anu Allas, Anu Vahtra
Kujundaja: Indrek Sirkel

Näituse on korraldanud Bronxi Kunstimuuseum koostöös Eesti Kunstimuuseumiga.

Kuraatorid: Sergio Bessa (Bronxi Kunstimuuseum), Jessamyn Fiore (The Estate of Gordon Matta-Clark), Anu Allas (Kumu kunstimuuseum)
Näituse kujundus: Anu Vahtra
Graafiline disain: Indrek Sirkel

Näitus jääb avatuks 8. juunini 2019.

Toetajad: Henry Luce Foundation, National Endowment for the Arts, Graham Foundation for Advanced Studies in the Fine Arts, Blue Rider Group at Morgan Stanley, David Zwirner, The Estate of Gordon Matta-Clark, Furthermore: a program of the J. M. Kaplan Fund, Eesti Kultuurkapital

Täname: AVA Ekspress, Martin Rünk, Lieven Lahaye, Mati Schönberg, Eesti Kunstimuuseumi näituste osakond

Publikuprogrammid:
K 06.03 kell 18 Kumu dokumentaal. „Ristatud sõnad: Matta-Clarki sõbrad“ (2014)
R 29.03 kell 12 Ingliskeelne ekskursioon näitusel arhitekti ja raamatu „Cutting Matta-Clark“ (2018) autori Mark Wigleyga
N 25.04 kell 18 Kunstnikuvestlus: Anu Vahtra dialoogis Paul Kuimetiga
L 11.05 kell 16 Vestlusõhtu „Mida peale hakata kasutuks muutunud arhitektuuriga?“ (moderaator Kaja Pae)
K 22.05 kell 18 Kumu dokumentaal. „Minu suvi 77 koos Gordon Matta-Clarkiga“ (1977–2012) ja „Jakobi redel, meenutades Gordon Matta-Clarki“ (2013)
L 01.06 Näituse finissage: kell 14 ekskursioon Lasnamäel eesti ja vene keeles, kell 16 näituse tutvustus, pop-up kohvik jpm.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht