Ilmus Juri Lotmani vähetuntud publikatsioonide kogumik vene keeles

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tallinna Ülikooli kirjastuselt on ilmunud raamat „О структурализме: Работы 1965–1970 годов“ („Strukturalismist: Töid aastatest 1965–1970“), mis avab Juri Lotmani vähe tuntud ja tundmatute publikatsioonide sarja. Väljaanne sisaldab Lotmani tekste strukturalismist kirjandusteaduse lätetel, strukturaalse poeetika küsimustest ja vaimukultuuri nähtuste strukturaal-semiootilisest käsitlusviisist.
Kogumikus avaldatud tekstid jäid autori eluajal avaldamata või avaldati need vaid kärbitud kujul, samuti sisaldab raamat algupäraselt vene keeles kirjutatud artikleid, mis on varem ilmunud vaid tõlgituna teistesse keeltesse. Lotmani tööd on jagatud kronoloogia, žanri ja teema järgi kolme rühma. Esimene osa koosneb 1960. aastatel kirjutatud poleemilistest ja ülevaatlikest artiklitest, kus arutletakse strukturalismi eluliste eesmärkide, strukturaal-semiootilise meetodi eripära ja selle ajalooliste juurte üle. Teises osas avaldatud materjalid on seotud Lotmani tööga entsüklopeediaväljaannetele 1960.–1970. aastate vahetusel. Kolmas osa sisaldab materjale, mis on seotud tšehhi strukturalismi rajaja Jan Mukařovský valitud artiklite venekeelse kogumikuga, mille Lotman 1960ndate lõpul ette valmistas, aga mis jäi ilmumata.
Raamat on varustatud mahuka ja üksikasjaliku akadeemilise kommentaariumi ning saateartiklitega Igor Pilshchikovi, Nikolai Posseljagini ja Mihhail Trunini sulest.
Euroopa strukturalismi ajaloo silmapaistev asjatundja Natalia Avtonomova on väljaande kohta öelnud: „See raamat on pühendatud tänapäeva humanitaarteadmise ajaloo olulisimale perioodile, mis sai määravaks Tartu–Moskva koolkonna loomisel. Kirjutiste eri redaktsioonide ja avaldamata tekstide ajalugu on inimlik ja vaimne draama, mis seab meid silmitsi toonase olukorraga ja selle ületamise katsetega ning tõendab (vist vastuväiteliselt) inimese võimalusi, millesse Lotman alati uskus.“ Uut publikatsiooni soovitab kolleegidele Boriss Gasparov, kes oli 1960. aastate lõpul – 1980. aastate algul Tartu ülikooli professor ja üks aktiivsemaid Tartu–Moskva koolkonna liikmeid: „Lotmani teoreetiliste mõttekäikude esimese staadiumi tõendina on see raamat koos koostajate põhjalike kommentaaridega väärtuslik panus humanitaarteadusesse.“

https://www.tlu.ee/pood/home/288-o-strukturalizme-raboty-19651970-godov.html

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht