Imetletud Eia. 100 aastat šaržimeister Evald Reieri sünnist

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Laupäeval, 14. mail kell 16.00 avab Kondase keskus armastatud šaržijoonistaja Evald Reieri (1916-1987) mälestusnäituse, kus eksponeerime laialdaselt humoristlikke portreid tuttavatest Viljandi ja teistest Eesti inimestest. Näituse avamine juhatab sisse traditsioonilise muuseumiöö, mille raames on näitustemaja ja ajutine kohvik avatud kella 23ni.

Evald Reieri (kunstnikunimega Eia) sünnist möödub selle aasta 14. juunil 100 aastat. Elupõlise viljandlasena ja aktiivse kultuuritegelasena on Eia jäänud eriti sügavale siinse rahva mällu ja hinge. Eia esimene karikatuur ilmus ajalehes Oma Maa 1930. aastal. Sel kümnendil töötas ta karikaturistina Tallinna ajalehtede juures ning võttis ette Euroopa reisi, teenides raha kohapeal tuntud inimestest šarže tehes. Inglismaal õnnestus Eial avaldada karikatuur kuulsas Punchis, kusjuures honorar tagas äraelamise mitmeks kuuks. Sõja ajal töötas Eia karikaturistina Viljandis ja Riias, kuid 1949. küüditati ta koos abikaasa Anniga Siberisse Novosibirski oblastisse. 1957. aastal Eestisse tagasi jõudnud, töötas Eia kunstnikuna ja karikaturisti-illustraatorina Ugalas, Sakalas (Tee Kommunismile), KEK-is, Kultuurimajas ja Kaubastus. Kuigi karikatuure tegi Eia peale sõda harva, võis tema joonistusi ja šarže kohata Kehakultuuris, Noorte Hääles, Kultuuris ja Elus ja paljudes vene ja läti ajalehtedes ning ajakirjades. Kokku olevat Eia teinud mustvalgeid ja värvilisi šarže ajalehtedele ja ajakirjadele või kinkimiseks juubilaridele, ligi 12 000. Joonistusande ja kunstnikusilma kõrval hindasid kaasaegsed Eiat kui suurepärast vestluspartnerit ja väga head inimest.

Näitus jääb avatuks Reieri sünnipäevani 14. juunil. Kondase keskuse näituseid toetavad kultuuriministeerium ja kultuurkapital. Täname Spordimuuseumi, Viljandi muuseumi, Teatri- ja muusikamuuseumi, Ove Lainast, Ülo Alo Võsarit ja paljusid teisi, kes näitusele teoseid laenasid. Kondase keskus (Pikk 8, Viljandi) on avatud igapäevaselt 11.00-18.00.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht