Jaan Kaplinski teekond on jäädvustatud virtuaalnäitusel

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Jaan Kaplinski 80. sünnipäevaks valmis Eesti Kirjandusmuuseumi Arhiivraamatukogu ning Eesti Kultuuriloolise Arhiivi kogudel põhinev virtuaalnäitus „Jaan Kaplinski teekond“.
Ühe näituse koostaja Eesti Kultuuriloolise Arhiivi vanemteaduri Marin Laagi sõnutsi algab virtuaalnäitus jaotustest „Kaplinskist“ ja „Kaplinskiga“, mis koondavad tema kohta kirjutatut ja kõneldut leksikonidest YouTube’ini. „Näitus on üles ehitatud kümnenditena: „1960–70ndad“, „1980–90ndad“ ja „2000ndad…“. Muidugi on need vaid tinglikud ajaraamid, mis siiski aitavad kirjaniku loomingulist teekonda tajuda ja mõista. Ja aukartust äratavalt sügav ja loomerikas on olnud see kulg alates esikkogust tänaseni, kasvava rahvusvahelise tuntuseni.“ Kaplinski teoste tõlkeid on tema sõnul praeguseks ilmunud rohkemal arvul kui tema eestikeelseid teoseid kokku.

Näituse ajajoon näitab kirjaniku kõiki raamatuid luulekogudest tõlgeteni. Kaanepiltidele lisaks leiab ka mõned fotod Jaan Kaplinskist ajas ning väikse valiku luuletusi, autori loal.

Jaan Kaplinski on oma arhiivi Eesti Kultuuriloolisesse Arhiivi hoiule andnud aastakümnete jooksul. „Virtuaalnäitusele on välja pandud luuletuste käsikirju aastast 1973,“ selgitab Laak.

Näituse lõpetavad jaotused „Luulet ja laule“ ja „Tõlked“. Näituse vaatajad saavad kuulata autorit lugemas oma luulet CD-plaadilt „Kolmes keeles“ (EKS, 2014). Veebiavarustest on koondatud Kaplinski luuletustele loodud heliloomingut, luuleleide ja tõlgete esitusi. „Mõistagi on see vaid jäämäe tipp sellest, mida Kaplinski kohta võib veebiavarustest leida. Kuulamata jäid raadiosaated, lugemata digilehed. Palju abi oli oleks näituse koostamisel olnud Jaan Kaplinski e-bibliograafiast, mida praegu veel ei ole.“

Virtuaalnäituse „Jaan Kaplinski teekond“ koostasid Eesti Kultuuriloolise Arhiivi vanemteadurid Marin Laak ja Maarja Hollo, kujundada aitas digiarhivaar Marju Mikkel ning tehnilise teostuse tagas Ilona Kolossova. Tegemist on esimese kirjandusliku virtuaalnäitusega, mis jääb vaatajatele avatuks piiramata ajaks. Laagi sõnul on virtuaalnäitus ühtviisi nii väljakutse kui ka võimalus: „Saame oma arhiividele toetudes avada kirjanike suurust täiesti uuel moel. Samal ajal ei ole vaatajaskond piiratud kirjandusmuuseumi füüsilise külastamisega.“

Näitusele pääseb: https://www.kirmus.ee/virtuaaltuur/subpage.php?id=34

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht