Jaanus Samma isikunäitus “Vahesein” Temnikova ja Kasela galeriis

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Jaanus Samma isikunäitus “Vahesein” avatakse laupäeval, 21. jaanuaril kell 17.00, Temnikova ja Kasela galeriis, Lastekodu 1, Tallinn.
Näitus jääb avatuks 11. märtsini 2017.

Jaanus Samma isikunäitus “Vahesein” Temnikova & Kasela galeriis keskendub linnakeskkonna marginaalsetele äärealadele, võttes vaatluse alla avalikud tualettruumid. Need paigad, kus on hetkeks võimalik kaotada kujuteldav piir avaliku ja isikliku vahel, on traditsiooniliselt olnud määratletud ennekõike soorollide kaudu. Nii vaatleb kunstnik meeste tualettruume kui eranditult maskuliinseid keskkondi, mis on erinevates kultuurilistes ja ajaloolistes aegruumides loonud võimalusi erinevateks suhtlemise vormideks.
Oma uute töödega loob Samma totaalse installatsiooni, milles rikkalikud historitsistlikud vormid vastanduvad robustsetele argiesemetele, kandes endas ambivalentset tähendusmängu. Näitusel esitletavad tööd võtavad tualettruumi erinevate meediumite kaudu elementideks lahti, pakkudes vaatajale tutvumiseks pissuaaride, wc-pottide, tualettpaberi hoidjate ja loputuskasti keti käepidemete kollektsiooni. Ruumianalüüsi üheks algelemendiks on pissuaare eraldav vahesein, mis on andnud näitusele ka nime. Kujundina väljendab see avaliku tualettruumi ühendavat funktsiooni – see on kui sotsiaalne lava, erinevate tegelaskujude ja jagatud kogemuste puutepunkt, kus kohtuvad avalik ja intiimne ruum.
Avalik tualettruum on paik nagu iga teine, millega käib kaasas oma kasutuskord. Samma pöörab tähelepanu tualettruumi argisele keskkonnale ja sellega kaasnevatele sotsiaalsuse vormidele, inimeste liikumisele ja tegudele. Näituse eesmärk ei ole luua paatost ega anda hinnanguid, vaid laiendada argisuse ala. See on lähivaade igapäevastele paikadele ja esemetele, millest rääkimine rikastab tervikpilti. Nagu oma varasemas loomingus, jätkab Samma ajaloolase rollis, kes uurib järjekindlalt marginaalseid mitte-kohti ning osutab lugudele, mis jäävad tihti märkamata.

Jaanus Samma (1982) elab ja töötab Tallinnas. Samma õppis graafikat Eesti Kunstiakadeemias, mille ta lõpetas 2005. aastal. Ta on end mitmel korral täiendanud Prantsusmaal, kõrgkoolides École Supérieure Estienne des Arts et Industries Graphiques ja Paris 8 Saint Denis ülikoolis ning lõpetanud vabade kunstide magistrantuuri Eesti Kunstiakadeemias 2009. aastal. Hetkel õpib Samma Eesti Kunstiakadeemia doktoriõppekaval Kunst ja disain.
Valik Samma hiljutistest ja eelolevatest isikunäitustest: isikunäitus Nomas Foundation’is, kuraator Eugenio Viola, Rooma (2017–2018); ühisnäitus Mare Vindiga, kuraator Anu Allas, Kumu Kunstimuuseum, Tallinn (2017–2018); “Vahesein”, Temnikova & Kasela galerii, Tallinn (2017); “Three Works at a Canteen”, Kalibri tehase endine söökla, Minsk (2016); “NSFW. Esimehe lugu”, kuraator Eugenio Viola, Okupatsioonide muuseum, Tallinn (2016); “NSFW. Esimehe lugu”, kuraator Eugenio Viola, Eesti paviljon 56. Veneetsia biennaalil, Veneetsia (2015); “Unrest”, Gotlandi kunstimuuseum, Gotland (2015); “Kampsunipood Hair Sucks”, Tallinna Kunstihoone galerii, Tallinn (2014); ning ““Ooper “Esimees””, Kunstraum B, Kiel (2013).
_______________________________________________________________
Temnikova & Kasela
Lastekodu 1, Tallinn, Eesti, +372 6405770, info@temnikova.ee.
K – L 15.00 – 19.00, või ette helistades 640 5770. Follow, like, Instagram.
www.temnikova.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht