Jõgeval tuleb läti kultuuri kuu

Meie lõunanaabrid lätlased tähistavad tänavu novembris omariikluse sajandat aastapäeva ning sellega seoses saab Eestis teoks läti kultuuri kuu. Sellest saab osa ka Jõgeva publik: meile on külla tulemas läti muusikuid ja kirjandusinimesi ning näha tuuakse ka üks unikaalne käsitöönäitus.
Läti kultuuri kuu algabki siinmail 2. novembril käsitöönäituse avamisega. Läti saatkond Eestis toob siia unikaalse kollektsiooni saanitekke. Väljapaneku avab Läti Vabariigi suursaadik Eestis Raimonds Jansons ja seda saab vaadata kahe nädala jooksul.
Õhtu kirjandusosas vestlevad läti luuletaja ja tõlkija Guntars Godinš ning tema eesti kolleeg Contra läti kirjanduse vahendamisest eestlastele ja vastupidi. Muusikalist külakosti toob kultuurikuu avaõhtul kandlevirtuoos Laima Jansone.
Läti kultuuri kuu saab Jõgeval jätku juba esmaspäeval, 5. novembril, mil siia saabub üks läti muusika “kuumi” nimesid – instrumentaalansambel Dagamba. Nagu nende kontserdi pealkiri “#LudwigVan Rammstein” viitab, sünteesib ansambel klassikast ning tänapäevasest popist ja rokist midagi senikuulmatut ja ülimalt lahedat
“Dagamba kontserti ei soovita ma ühelgi muusikasõbral maha magada, sest sellise taseme ja profiiliga koosseise Jõgevale väga tihti ei satu,” ütles Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Ainar Ojasaar. “Usun, et ägeda lavašõuga kontsert kõnetab nii nooremat kui ka vanemat publikut, nii klassikalise kui ka rokkmuusika sõpru.”
Läti kultuuri kuule Jõgeval paneb uhke punkti 29. novembril teoks saav ooperigala, millel Läti rahvusooperi solistid Inga Šļubovska-Kancēviča (sopran) ja Viesturs Jansons (tenor) ning eesti laulja Atlan Karp (bariton) esitavad aariaid, duette ja triosid Verdi, Puccini, Rossini ja Lehari ooperitest. Neid saadab klaveril läti pianist Aldis Liepiņš.
Kui läti kultuuri kuu avaüritusele pääseb sisse tasuta, siis Dagamba kontserdile ja ooperigalale (needki toimuvad Jõgeva kultuurikeskuses) tuleb pääse lunastada. Läti saatkond ja Eesti Kultuurkapital küll toetavad läti kultuuri kuud, aga kõrgetasemeliste artistide kohaletoomine on siiski nii kallis, et kõiki kontserte publikule tasuta pakkuda ei ole võimalik.
Mõte, et Läti sajanda sünnipäeva puhul korraldatav läti kultuuri kuu võiks jõuda ka Jõgevale, tekkis tänavuse aasta alguses, kui siinses kultuurikeskuses andis meeleoluka kontserdi vokaalansambel Latvian Voices. Kontserdil viibisid nii Läti suursaadik Raimonds Jansons, muusikaprodutsent Toivo Tuberik OÜ-st Uus Kontsert, Jõgeva vallavanem Aare Olgo kui ka kultuurikeskuse juhataja Ainar Ojasaar ning ühine vestlus pani mõtted liikuma.
“Pidasime suve jooksul päris pikki läbirääkimisi selle üle, milliseid tahke läti rikkalikust kultuurist Jõgevamaa rahvale pakkuda. Loodan, et see, mille välja valisime, pakub Jõgeva kandi rahvale ka huvi,” ütles Ainar Ojasaar.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht