Johannes Niemeyeri teoste näitus Kuressaare linnuses

6. juulil avatakse Kuressaare linnuse keldrisaalis silmapaistva saksa maalikunstniku, arhitekti ja ruumikujundaja Johannes Niemeyeri (1889–1980) teoste näitus „Rannad ja linnad – Baltimaades maalitud pildid“. Saksa võimud, kes pöörasid kultuurielule tähelepanu ka sõja ja okupatsiooni tingimustes, saatsid ta 1943. aasta suvel neli kuud kestnud maalimisreisile Baltimaadesse. Saaremaal ja Ruhnus jäädvustas Niemeyer põhiliselt ranna-, küla- ja linnavaateid ning kalurite elu. Septembris 1943 korraldas ta tolleaegses Kuressaare Linna Algkooli hoones oma loomingu näituse; suurem isikunäitus toimus ka Riias.
Kuressaare (tollal Kingissepa) linna TSN täitevkomitee esimehe seinal rippus aastakümneid ilus pastellmaal Lossi tänava vaatega, mille kohta sosistati, et selle olevat sõja ajal kinkinud üks Saksa ohvitser. Alles 2013. aastal, kui tähistati Kuressaare linna 450. aastapäeva, tegi Saaremaa Muuseumi osakonnajuhataja Raul Salumäe (1960–2015) kindlaks, et maali autor on saksa kunstnik Johannes Niemeyer. Ta jõudis oma otsingutega kunstniku pärandi hoidjateni Saksamaal, kellega koostöös sai teoks käesolev näitus. Nii jõudsid 73 aastat tagasi Saaremaal töötanud kunstniku teosed taas kord Eesti kunstipubliku ette…
Väljapaneku peakorraldajad on Berliinis elav õigusteaduse doktor prof. Herwig Roggemann, kunstikoguja ja -metseen, Wannsee galerii ja kirjastuse omanik, ning tema Riias sündinud vene–leedu päritolu abikaasa Marina Schnurre, psühhoonkoloog ja ka ise maalikunstnik. Eksponeeritud on 45 maali ja joonistust, mille valdav enamus on loodud 1943. aastal Eestis ja Lätis. Näitusega kaasneb saksa- ja eestikeelne rikkalikult illustreeritud kataloog. Näitust saab Saaremaa muuseumis vaadata kuni 30. augustini, seejärel Tallinna vanalinnas asuvas Hopneri majas.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht