Jonas Gasiūnas ja Kaido Ole Tartu Kunstimajas

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Alates laupäevast, 27. veebruarist on Tartu Kunstimaja suures saalis avatud maalijate Jonas Gasiūnase ja Kaido Ole ühisnäitus „Jonas & Kaido II”.
Näituse kuraator on Arvydas Žalpys (Meno parkas galerii, Kaunas).

Kuigi nii leedulasest Gasiūnas kui eestlasest Ole on mõlemad oma riigi ühed hinnatumad maalijad, on nende looming väga eripalgeline. Ka isikutena on nad väga erinevad. Kuid miski nende loojanatuuris ning selles, millise tõsikindlusega nad oma kunstile lähenevad, on siiski sarnane. Seetõttu pole ime, et tegu ei ole kaugeltki esimese näitusega, kus nad koos esinevad.

Poola kunstikriitik ja kunstnike kunagise rändnäituse kuraator Krzysztof Stanisławski kirjutab: „Nad tunnevad üksteist ja on koos näitustel esinenud juba kakskümmend aastat või isegi kauem. Ühistes ettevõtmistes peitub teatav järjepidevus ning mida näitus edasi, seda nähtavam on, et nad sobivad üha enam kokku. Paradoksaalsel kombel on nad niivõrd erinevad, et nad meenutavad teineteist.”

Seetõttu saamegi antud väljapanekut vaadata ühise tee järgmise sammuna. Nii selle kui kunstnike eelmise ühisnäitus kuraator Arvydas Žalpys küsib: „Kuidas on kunstnike vaheline dialoog arenenud? Millist maalikeelt nad täna räägivad? Ja mis signaale nad meile pakuvad? Kuna näitusel on väljas kunstnike uue maalid, loodan, et leiame siit neile küsimustele ka vastuseid.”

Jonas Gasiūnas (snd 1954) on Leedu maalikunstnik, kes õppis Leedu Kunstiinstituudis. 1992–2018 oli ta samas koolis (praeguse nimega Vilniuse Kunstiakadeemia) assistent, õppejõud, professor ja maaliosakonnad juhataja. Üks olulisemaid tänapäeva Leedu maalijaid. Kasutab maalimiseks sageli küünalde tekitatud tahma. Viimati esines Tartus 2012. aasta näitusel „Maalimise kolm õppetundi” (koos Paweł Łubowski ja Kaido Olega, Tartu Kunstimuuseum).

Kaido Ole (snd 1963) on Eesti maalikunstnik, kes õppis Eesti Kunstiakadeemias disaini ja maali. 1993–2010 oli ta samas koolis joonistamise ja maali õpetaja, dotsent, professor ja maali õppetooli juhataja. 2003. aastal esindas koos Marko Mäetammega Eestit Veneetsia biennaalil. Aastatel 2016–2018 oli üks esimesi kunstnikupalga saajaid. Koos Gasiūnasega on neil olnud varem olnud kaks ühisnäitust: 2007. aastal Vilniuses ja 2018. aastal Kaunases.

Näitus on avatud 28. märtsini.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht