Kahekümne viiendat korda toimub Haapsalus Läänemaa muuseumi ajalookonverents

Laupäeval, 7. juulil leiab Haapsalu kultuurikeskuse rõdusaalis aset traditsiooniline Läänemaa muuseum ajalookonverents. Arvult on seekordne sündmus juba kahekümne viies.
Sihtasutuse Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid juhataja Anton Pärn on väga tänulik kõigile, kes läbi aegade ajalookonverentsiga seotud on olnud. „Tänu väga heal tasemel ettekannete tegijaile ja innustunud konverentsipublikule võime rõõmuga tõdeda, et meie veerandsada aastat toimunud ajalookonverents on üks pikema traditsiooniga muuseumikonverentse Eestis,“ ütles Pärn.
Selgi korral esinevad tunnustatud ajaloolased ning teised oma ala professionaalid, kes käsitlevad oma ettekannetes Läänemaa ajalugu puudutavaid teemasid väga erinevatest ajaperioodidest. Vaatluse alla tulevad teemad pronksiajast kuni 20. sajandi pöördeliste sündmusteni. Nii räägib arheoloog Katrin Treuman Läänemaa lohukividest ja ajaloolane Triin Tark 1941. aastal Saksamaale väljarännanud läänemaalastest järelümberasujatest. Läänemaa hiljutistest viikingiagsetest mündileidudest kõneleb numismaatik Ivar Leimus. Esmakordselt käsitleb arheoloog Ragnar Saage metallivalu keskaegses Haapsalus. Toronto Ülikooli emeriitprofessor Jüri Kivimäe teeb ettekande 1561. aastal Haapsalu linnuses kirja pandud Läänemaa talupoegade kaebustest, mille ärakiri asub Taani Riigiarhiivis. Kunstiajaloolased Hilkka Hiiop ja Tiina-Mall Kreem tutvustavad Eesti barokiajastu andekaima puunikerdaja Christian Ackermanni loomingut, keskendudes 2017. aastal Läänemaa kirikutes läbi viidud uuringutele. Ajaloolane Ivar Rüütli vaatleb 19. sajandi rannarootslaste elu kirjeldava suurteose, Carl Russwurmi „Eibofolke“ tõlkimist ja sellega kaasnenud dilemmasid. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva märgiks käsitleb ajaloolane Ago Pajur eesti rahvusväeosade, 1. eesti jalaväepolgu ja suurtükiväebrigaadi „Haapsalu perioodi“.
Traditsiooniliselt esitletakse päeva lõpus Haapsalu raekojas eelmise aasta konverentsi ettekannete põhjal koostatud kogumikku „Läänemaa muuseumi toimetised XXI“.
Konverentsi ajakava ning ettekannete teesid, samuti digiteeritult kõik seni ilmunud „Läänemaa muuseumi toimetised“ on kättesaadavad Haapsalu ja Läänemaa muuseumid kodulehel. www.salm.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht