Kaja Kann Draakoni galeriis

Teisipäeval, 21.02.2017 kell 17.00 avab KAJA KANN Draakoni galeriis isiknäituse “Tõusud ja Mõõnad”.

Veelvalmimata näitust kommenteerib Madis Kolk:
„Kunstnik ise ütleb, et protsess on tema jaoks primaarne, selle käigus närib ta teemast läbi, tühjendab iseennast ja seejärel eemaldub teosest. Gobeläänide loomine algas vihast, videote päästikuks oli hirm ja seep erutas.
Mis aga tõuseb ja mis langeb?
Kus on taevas ja kus on maa?
Kas need olendid on siinpoolsusest või sealpoolsusest, kas nad kujutavad midagi või on loodud? Ja kelle poolt?
Seebist on miski lausa välja kukkunud – on see sünd või on see surm, ei taha kunstnik öelda. Usun, et ega ta ei tea. Keegi ei tea, mina ka ei tea.
Kõik see kokku räägib loodusest, armastusest ja aktiivsest tegutsemisest, kuid tegutsemine toimub justkui une ja ärkveloleku piiril. Olendid on nii siin kui ka seal, nii varem kui ka hiljem.
Tundub, et kõigepealt oli kujutis inimesest, siis kujutlemine, mis venitas ühe käe liiga pikaks või jättis pea poolikuks. Liikumise tahe on alati suunatud ülespoole või allapoole, vertikaalsel teljel, kas loob või lammutab.
Tegemist on tõusu ja mõõnaga samal ajal ning oluline on seal vahel tegutseva olendi dünaamiline liikumine. Kas miski tõuseb või langeb, sõltub sellest, kas ta loobumise kaudu vähendab oma kaalu või koormab end üle.

Ehk just tänu sellele, et Kaja Kann on etenduskunstnik, kellele keha ja liikumine on oluliseks töövahendiks, on ta suutnud staatiliste teoste sisse paigutada rohkelt dünaamilisust.
Samuti küsimus, kus üldse kätkeb tõeline dünaamilisus, väeline performatiivsus – kas ülakorruse heitlikes fragmentides, selles pidetusetajus, mida kannab linnakeskkonda eksinud uudishimulik uitaja või alakorruse kangaisse põimitud ja päevavalguse eest kaitstud igavikuihaluses. Kas konservatiiv komistab ülalt alla või allilmast igavikku… Ja kas ta siis üldse on enam konservatiiv?“

Kaja Kann on sündinud Vändras, viielapselises peres. Pärast keskkooli lõpetamist Tallinnas asus ta õppima Räpina Aianduskoolis konserveerimise ja toidutehnoloogia eriala. Hetkel õpib Tallinna Ülikoolis filosoofiat. Ta on esinenud Võrus, Iisakus, Palal, Vormsi saarel, Narvas, Utrechtis, Zagrebis, Hamburgis, Berliinis, Riias, Helsingis, Stockholmis, Malmös, San Diegos, New Yorgis ja mujal. Kaja Kann on rahvusvaheliselt tunnustatud iseõppinud kunstnik, kelle keel on otsekohene, sageli liialt must-valge, kuid see-eest terav. Tema tegevust on võrreldud mänguga: ta nagu mängib tsirkust, mängib muusikat, mängib, et tantsib, mängib, et kirjutab raamatut või kujutab kunsti. Ise ta ei taha sellega nõustuda, kui ikkagi peab, siis see on tema jaoks pagana tõsine mäng – elu ja surma peale.

Näitus jääb avatuks 11. märtsini 2017.

Näituse meeskond: Kalle Tikas, Madis Kolk, Maike Lond Malmborg, Ly Terasmees, Pavo Kann, Merike Lond.
__________________________________________________
Hobusepea galerii
Draakoni galerii
gsm: (+372) 55 679 009
tel.: (+372) 6276 777
fax: (+372) 6273 631
e-mail: galerii@eaa.ee
http://www.eaa.ee/hobusepea
http://www.eaa.ee/draakon
Hobusepea 2
Tallinn 10133

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht