Kaks uut näitust Uue Kunsti Muuseumis
20. oktoobril kell 16.00 avatakse Uue Kunsti Muuseumis kaks uut näitust:
ELO LIIVI ISIKUNÄITUS USEFUL (AB)USE
ja
Sirje Eelma BOTTOBAAPA vol 3 +
ELO LIIVI ISIKUNÄITUS
USEFUL (AB)USE
#usefulabuse
21.10 – 20.11.2022
Skulptor ja installatsioonikunstnik Elo Liiv avab neljapäeval, 20. oktoobril Pärnu Uue Kunsti Muuseumis isiknäituse „Useful (AB)use“. Tegemist on valikuga Liivi vanematest ja uuematest teostest, mis käsitlevad visuaalsete lühivormidena vägivaldse ja pahatahtliku manipuleerimise viise oma lähedaste ning ümbritseva maailma #kasulikku (#useful) #ärakasutamist (#abuse).
Elame maailmas, kus igale tootele antakse kaasa mitmekeelsed kasutus- ja hooldusjuhendid, aga elamiseks koos oma lähedastega tuleb igaühel justkui ratast leiutada ning leida tee õnneliku suhteni vahel liigagi valusate katsumuste kaudu. Maailm on ohtlik paik, kus vägivallatsejal jätkub alati õigust ja põhjendusi ning ohvrid omandavad jumaliku ande transformeerida kõik heaks. Ohvrite metamorfoosne väljumine vägivaldsetest suhetest, ühiskonnas aktsepteeritud ja aktsepteerimata sotsiaalsetest ootustest ja normidest läbi närimine ning iseenda üles leidmine, armastusel ja hoolel rajanevate suhete hoidmine on ordeneid vääriv kangelastegu.
Samasugust kangelastegu sooritavad kollektiivselt igapäevaselt genotsiidi all ägavad sajad erinevad rahvad, aga ka inimühiskonna haardes olev looduskeskkond. Iga inimkonna katse muuta maailma paremaks lõppeb fiaskoga seni kuni me ei tegele #abuseri äratundmisega iseendas, oma suhetes, kollektiivis. Kuni #abuse ehk kuritarvitamine pole muutunud vastastikku kasulikuks kasutuseks (#use), on meie päästerõngas graniidist, mis põhja vajudes tõstab vaid abivajaja ümber olevat vett.
Elo Liiv on tuntud eelkõige skulptori ja õppejõuna, aga teda seostatakse ka inimõiguste, rohelise maailmavaate ning pärimuskultuuri edendamisega. Tema loomingut iseloomustab mitmekülgsus, installatiivsus ja eksperimentaalsus. Rääkides tõsistest teemadest, õnnestub autoril esile tuua hinge kriipivate olukordade absurdsust, langemata samas meeleheitesse, vaid kutsudes leidma võtit väljapääsu leidmiseks ning andes edasi austust kõige elava suhtes.
Kunstnik tänab toetajaid ja häid abilisi: Eesti Kultuurkapital, Pärnu Linnavalitsus, UKM, OÜ Kunst ja Pärimus, MTÜ Valgusklubi, Ava Ekspress, Morpheus Dreamworks OÜ, OÜ Kivi ja Kunst, MTÜ Toomteater, Mare Abner, Anne Türnpu, Lauri Kaldoja, Terje Lehtla, Michelle James, Reet Sink, Ülle Paltser, Karin Juhani, Teele Kiisk, Olga Dmitrijeva ja Angelina Potšijenkova.
Sirje Eelma BOTTOBAAPA vol 3 +
21.10 – 20.11.2022
Sirje Eelma ja külalised:
Rait Prääts – klaasobjekt
Terje Ojaver – kivid
Joanna Prääts & Mihkel Mikk – video
IMEDEPÕLD 4×4 reisiseltskond
Viis aastat tagasi oli tütar koos ekstreemse reisiseltskonnaga Karjalas ja saatis sõnumi: „Täna läheme Botobaapasse“. No mis koht see veel on!?
Selgus, et kui sõna BOTTOBAAPA lugeda eesti keeles, saame kentsaka sõna. Aga kui lugeda seda vene keeles, saame soomekeelse kohanime VOTTOVAARA. Vottomägi.
Iidsete saami jumalate püha mägi. Suured kivid, alt nagu lihvitud, toetumas väikestele kividele ja seismas võimatul kallakul. Ma pole seal kunagi käinud ja ei lähe ka kunagi, aga fotod jätsid sügava mulje.
Laplaste ja saamide nüüdsed alad on palju enam põhja pool ja olen seal korduvalt käinud. Inari–äärne karune loodus, tundrud, kivijõed, kidur taimestik, see eriline õhk ja inimesed. Paik, kus väärtused saavad õigesse järjekorda.
Aga sellel näitusel oleks kõik „nagu valesti“. Alates nimest. Ja et saami jumalate Karjala-kodu asub nüüd Venemaal. Ja kuidas kivimürakad saavad seinal püsida. Kes on lihvinud kivid ja asetanud suured kivid väikestele? Kuidas saab kivimägi lahkuda? Lisaks valeperspektiiv, kus pildirida koondub hoolimata ruuminurgast…
Sirje Eelma
+ selle näituse nimes viitab vahepeal valminud uutele teostele „ Uuskasutus“ 1,2,3. See oli kummaline tardunud aeg nagu üks pikk kaamos. Oli aega mõelda ja sahtleid koristada. Graafika trükkimisel oli mul tekkinud palju lõpetamata või ebaõnnestunud tõmmiseid. Rebisin need ühesuurusteks tükkideks ja aegamööda leidsin neile uue elu. Siin on eksponeeritud kolm suurt kompositsiooni.
¤ Selle näituse esmaesitlus oli Tallinnas Vabaduse galeriis 2019 ja teine Türi Kultuurikeskuse Galeriis 2020.
Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Pärnu Linnavalitsus
Uue Kunsti Muuseum
Alates 20.10.2022 on Uue Kunsti Muuseum avatud
K-P 11-18.00
Rüütli 40a, Pärnu
www.mona.ee
tel: 4430772