Karel Kravik “Rahutu veri” Tallinna Linnagaleriis

perjatsi lastega-5185-Edit-EditKarel Kravik sündis 1980 Sillamäel. Poisi kooliealiseks saanuna kolis perekond Jõhvi, sest eestikeelset õppimisvõimalust Sillamäel polnud. 1993. aastal sai ta kingiks oma esimese fotokaamera, kümnendi lõpust alates pöördus sageli lapsepõlvepaikadesse tagasi, et pildistada Ida-Virumaa loodust ja tööstusmaastikke. Õppides Tartu Ülikooli rakendusinformaatika erialal algatas Karel fotokriitilise portaali Fotokala (2000), hiljem tegi ta oma blogi (2008) ja lõi Ida-Virumaa grupi facebookis (2011). 2013 toimus Karel Kraviku esimene isikunäitus, ilmusid publikatsioonid ja tulid auhinnad.
Oma fotodes, aga ka nende kõrval, jutustab autor ühe koha ja selle inimeste lugu, põhjalikult ja empaatiaga selle eepilist, saagamõõtu olemust ehitades. Pildiseeria “Rahutu veri” eest sai Karel Kravik Artproofi noore fotograafi (2014) ja Kalju Suure nimelise foto aastapreemia (2015).

“Ma kasvasin üles Sillamäel, nõukogudeaegses kinnises tööstuslinnas. Mul on väga vähe pilte oma lapsepõlvest, need vähesedki poseeritud ning tehtud pereüritustel, mida ma ei mäleta ega pea eriti tähtsaks.
See ajendas mind looma oma isiklikku versiooni ajast, mis on määranud palju minu hilisemast elust. Hetkedest, mis tõid külmavärinad peale või liblikad kõhtu, lapseea unistustest, katsetamistest, kirgedest ja piiride kompimistest. Sedakorda omaenese lastega ja omaenese mälestuspiltide põhjal.
Praegu tagasi vaadates on veider näha, kuidas tekivad seosed, justkui peituks tollel ajal toimunu varjus mingi suurem narratiiv, saatus, kui soovite. Kuid mu lugu moodustub ainult tagasivaatena, teda polnuks võimalik ette aimata.
Annan endale aru, et mälestused ei ole täpsed, neid mõjutavad hilisemad kogemused, nad muutuvad koos meiega, tahame me seda või mitte. Nõnda nagu need fotodki, mis on pigem minu praegune tõlgendus tollastest mälukildudest ja mis ei saa taotleda absoluutset tõepära, nii on ka käesolev ettevõtmine ise tõenäoliselt mu mälestusi kujundanud selle asemel, et neid hoida. Ma ei hooli sellest, kõik otsad ei tulegi alati kokku”.

Karel Kravik
Rahutu veri
Tallinna Linnagaleriis
24.04.2015 – 25.05.2015.
vt. lähemalt: www.karelkravik.com

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht